Mint ismeretes, a Szerb Radikális Párt (SRS) alapítója és vezetője, Vojislav Šešelj 2003 februárjában önként feladta magát, hogy a hágai Nemzetközi Törvényszék (ICTY) megkezdhesse a kihallgatását. Noha a tárgyalás csak 2007-ben kezdődött el, Šešelj immár több mint 11 éve élvezheti a scheveningeni fegyház vendégszeretetét. Ugyanarról az intézményről beszélünk, amelyben Slobodan Milošević is raboskodott halála előtt.
A radikális politikus perében mindeddig nem született ítélet, ezzel ő töltötte (és tölti) messze a leghosszabb időt vizsgálati fogságban azok közül, akiket a délszláv háborúban feltételezhetően elkövetett bűntettek miatt fogtak perbe.
Ez a tény – függetlenül attól, hogy miként vélekedünk Šešelj munkásságáról – mindenképpen aggályos. Személy szerint persze én is mélységesen elítélem az SRS vezetőjének megnyilvánulásait, illetve úgy vélem, nagy szerepe volt a Jugoszlávia széteséséhez vezető konfliktus eszkalálódásában. Ha konkrét emberiség ellenes bűncselekményeket nem is tudnak rábizonyítani, az erkölcsi felelőssége megkérdőjelezhetetlen. Ráadásul – ismereteim szerint – ő az egyetlen, akit az 1991 és 1993 között Horvátország és Bosznia-Hercegovina területén elkövetett cselekmények mellett vajdasági attrocitásokkal is gyanúsítanak. A háborús uszítást pedig nagy nyilvánosság előtt űzte. Ettől függetlenül ha továbbra is a börtönben tartják, nagy valószínűséggel nemsoká elérkezünk ahhoz az időponthoz (már ha eddig nem értük el), amikortól kezdve kimondható, hogy a Šešeljre kiszabandó büntetés időtartama rövidebb, mint amennyi időt eddig a rács mögött töltött.
Mégis, amennyiben néhány napon belül tényleg elengedik, azt nem emiatt fogják megtenni, hanem hosszan tartó, súlyos betegsége miatt. Tavaly decemberben daganatot találtak a vastagbelében, mellyel megműtötték. Az operációt fél éves kemoterápia követte. Néhány hete viszont áttételes májrákot diagnosztizáltak nála, és az ICTY jelenleg olyan információk birtokában van, melyek szerint Šešelj állapota tovább rosszabbodott.
A Nemzetközi Törvényszék a mai napon arra szólította fel a holland és a szerb kormányt, hogy 18:00 óráig döntsenek arról, hogy a háborús bűnökkel vádolt pártvezér megromlott egészségi állapota miatt feltételesen szabadlábra helyezhető-e, illetve szabadlábra helyezése esetén vállalják-e a szükséges garanciákat. A szerb kormány korábban ígéretet tett arra, hogy amennyiben Hága megengedi, hogy Šešelj gyógykezelés céljából visszatérhessen Belgrádba, mindenképpen megakadályozzák majd, hogy a tárgyaláson ellene tanúskodókkal kapcsolatba léphessen, illetve a későbbi meghallgatások idejére és az ítélethirdetésre visszaszállítják a holland fővárosba. Egyébként nem ez az első eset, hogy az ICTY mérlegeli a vádlott ideiglenes szabadlábra helyezését, de a néhány hónappal ezelőtt lezajlott hasonló procedúra során Šešelj nem tanúsított együttműködő magatartást; többek között kinyilvánította, hogy a Törvényszék egyetlen feltételét sem fogja betartani (kivéve azt, hogy nem hagyja el Szerbia területét.) UPDATE: A Blic információi szerint a belgrádi kormány ezúttal is kész biztosítani a szükséges garanciákat.
Emlékeztetőül: a legnagyobb szerb kormánypártként működő SNS (Szerb Haladó Párt) annak idején a Szerb Radikális Pártból vált ki. Tomislav Nikolić jelenlegi államfő az SRS második embereként tevékenykedett, de szintén a radikálisok színeiben politizált a mostani miniszterelnök, Aleksandar Vučić is. Mindezek ellenére azt is el kell mondanunk, hogy mióta az SNS kormányon van, a korábbi félelmek nem igazolódtak be, vagyis a belgrádi kabinet kisebbségpolitikája nem rosszabb, mint 2012 előtt volt, ráadásul szimbolikus gesztusokra is sor került: ilyen volt Áder János és Tomislav Nikolić tavalyi közös főhajtása Csúrogon; a második világháború alatt és után (magyar, illetve jugoszláv részről egyaránt) elkövetett népirtások áldozatai előtt. Blogunkon e jelenséget Nikolić-paradoxonnak kereszteltük el, és ebben, illetve ebben a posztban írtunk róla bővebben. November 2-án Aleksandar Vučić jelentette be a szabadkai temetőben rendezett megemlékezésen, hogy hetven év után hatályon kívül helyezték Csúrog, Zsablya és Mozsor magyar lakóinak kollektív bűnösségét kimondó rendeletet.
UPDATE 2: A hágai Nemzetközi Törvényszék mai döntése szerint Vojislav Šešeljt "humanitárius okokból" ideiglenesen szabadlábra helyezik, nagy valószínűséggel holnap érkezik Szerbiába repülőgéppel. (2014.11.06.)