A Wikileaks által kiszivárogtatott diplomáciai iratokból néhány, a volt Jugoszlávia államaira vonatkozó rész:
Horvátország
Horvátország európai uniós csatlakozása nem fog olyan egyszerűen menni, mint ahogy azt a médiában széltében-hosszában készpénzként kezelik. Legalábbis Jean-David Levitte francia diplomata bizalmas feljegyzései szerint. Levitte ugyanakkor megjegyzi, hogy a horvátok és a szlovének között a tengeri határvitájukról zajló tárgyalások eredménnyel kecsegtetnek. A horvát bővítést a francia diplomata reményei szerint az (akkor még) közeledő német parlamenti választásokat követően, a felálló új német kormány is elősegítheti. "Párizs nyitva szeretné tartani a balkáni államok előtt az EU-csatlakozás ajtaját, akkor is, ha a bővítési folyamat hosszabb időt vesz igénybe." – jegyezte fel a francia diplomata.
Bosznia-Hercegovina
A fentebb már említett francia diplomata szerint az Egyesült Nemzetek jelenleg Boszniában tevékenykedő munkatársai nem hatékonyak. Franciaország Boszniát az európai uniós csatlakozás mézesmadzagának az elhúzásával szeretné rávenni a szükséges reformok végrehajtására. Egy Gordon vezetéknevű amerikai diplomata is osztja Jean-David Levitte nézeteit azzal kapcsolatban, hogy a bosnyák politikai és gazdasági reformlépéseket fel kellene gyorsítani, abban azonban eltér az álláspontja a francia kollégájától, hogy ő nem szívesen igérgetne könnyelműen fűt-fát a bosnyákoknak. Szerinte egy túl korán beígért, majd hosszasan halogatott EU-csatlakozással kecsegtetés nem feltétlenül szerencsés döntés. Abban viszont egyetért az amerikai diplomata a franciával, hogy a bosnyákok előtt valamilyen mézesmadzagot el kell húzni. A török diplomatáknak Bosznia és Szerbia közeledésén ügyködő feljegyzéseit szellőztette meg a Wikileaks.
Szerbia és Koszovó
A francia diplomaták szerint a koszovói EULEX misszió Szerbia és Koszovó közötti két ügyrendi jellegű diplomáciai okirat aláírását követően megtorpant. A rendezés kerékkötője elsősorban a koszovói kormány és a fiatal állam közvéleménye. A francia diplomaták szerint a koszovóiaknak el kell magyarázni, hogy ezek az iratok, és a hasonló ügyrendi-technikai dokumentumok nem veszélyeztetik államuk nemrég elnyert függetlenségét. Jean-David Levitte ugyanakkor meglehetősen élesen bírálta a szerb külügyminisztert, Vuk Jeremićet, aki ígéretei ellenére semmit sem tett annak érdekében, hogy a szerb nemzetiségűek érdemben részt vegyenek a koszovói állami szervek működésében. "Jeremić minden egyes franciaországi hivatalos látogatásán nagyvonalú ígéreteket tett, de ezekből semmit sem valósított meg. Többé nem tartom »Belgrád modern arcának« a külügyminisztert" – írja Levitte.
Forrás: lupiga.com
Jean-David Levitte egy felsővezetője társaságában