Tomislav Nikolić, a Szerb Haladó Párt (SNS) elnöke az április 16-án, szombaton megtartott demonstráción jelentette be, hogy az előrehozott választások mielőbbi kiírásának érdekében – Gandhi nyomán – erőszakmentes ellenálló akcióba, mégpedig határozatlan ideig tartó éhség- és szomjúságsztrájkba kezd, mivel az "országnak áldozatokra van szüksége" ahhoz, hogy a kormány teljesítse az állampolgárok támogatásának többségével rendelkező ellenzéki koalíció követelését. (A nagygyűlés előtti összefoglalónk: itt.)
Feleségével együtt pártja további képviselői is csatlakoztak hozzá; elvileg szombat óta ők sem vesznek magukhoz semmiféle táplálékot. A csoportot saját kérésükre újságírók hada követi, hogy még véletlenül se merülhessen fel a fogadalom megszegésének gyanúja.
A tüntetés után Nikolić a Képviselőház egyik, az SNS számára fenntartott helyiségébe vonult vissza családjával és legszűkebb stábjával együtt. Boris Tadić államelnök (és a kormányon lévő Demokrata Párt első embere) vasárnap napközben meglátogatta az önként éhezőket, ezen kívül sor került egy négyszemközti megbeszélésre is a két pártvezető között, de nem jutottak megegyezésre "sem abban, hogy Toma [Nikolić közkeletű beceneve – a szerk.] azonnal szüntesse be az értelmetlen sztrájkot, sem pedig a választások időpontjának kérdésében" – nyilatkozta a köztársasági elnök. Hozzátette: "Szerbia EU-tagjelölti státuszának elnyerése után azonnal készen állunk arra, hogy kitűzzük a voksolás időpontját." (Emlékeztetőül: a négyéves parlamenti ciklus szerinti hivatalos dátum 2012 májusa lenne, bármiféle "előrehozott" szavazásról pedig reálisan 2012 márciusa előtti időpont esetében beszélhetünk.)
A Haladó Párt vezérének egészségi állapota vasárnap estére jelentősen leromlott, ezért az ellenzéki politikust kórházba kellett szállítani, ám – túl azon, hogy állítása szerint folyadékot egyáltalán nem vesz magához – az infúzió bekötését határozottan visszautasította, így jelenleg a folyamatos megfigyelésen kívül semmi egyebet nem tesznek orvosai. (Egy belgrádi magánklinikáról van szó.)
Nikolić kórházi ágyán. A háttérben felesége és fia (fotó: Blic)
Szerbiában az orvosok törvényi kötelezettsége, hogy az egészséget veszélyeztető súlyos dehidratáció ellen pácienseiket megvédjék, akár erőszakkal is, de csak két esetben: ha a beteg közvetlen életveszélyben van, ill. ha eszméletét veszítette. Az emberi szervezet ivóvíz nélkül mintegy 48 órát bír ki, élelem nélkül pedig legfeljebb két hónapot, azonban ekkora időtartam után általában már súlyos, esetenként halálos kimenetelű szövődmények fordulhatnak elő.