Portrésorozat 2 méter körüli délszlávokról
Krist Anthony Novoselic – punkrocker
Testmagassága: 201 cm
Krist Novoselic (Novoselić) nem csak az egyik legmagasabb, de bizonyos szempontból a legsikeresebb délszláv származású zenész.
A múlt század hatvanas éveinek elején Horvátországból (értelemszerűen mint az akkori Jugoszlávia tagköztársaságából) Amerikába kivándorolt Kristo és Marija Novoselić házaspár első gyermekeként, a kaliforniai Comptonban 1965 május 16-án született. A magas kaliforniai ingatlanárak elől menekülve költözött fel a család 1979-ben Washington állam Aberdeen nevű városkájába. A kamasz Kristet a kellemes klímájú Kaliforniát követően annyira lelombozta az esős észak-nyugati Washington állam nihilje, hogy a depressziójának kikezelése céljából 1980-ban elküldték az öregek saját szülőföldjükre, mintegy kalifornia-pótlékként a napfényes Dalmáciába, a zadari (hogy kekec kommentelőnk, Rothstein is értse: Zára) rokonokhoz.
Krist az USA-ból magával hozta Led Zeppelin, Devo, Black Sabbath, Van Halen, és Aerosmith-rajongását. A '80-as évek Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaságának (amely korszak könnyűzenei "Nagy Generációja" némi önfényezéssel saját magukat az angol utáni, második legfontosabb európai pop-rock szcénának tartja) rockbandái közül pedig a kedvencei: Prljavo Kazalište, Azra, és még szép, hogy a Zabranjeno Pušenje. A punkba is Horvátországban szeretett bele. A Sex Pistols és a Ramones vadulása fogta meg.
Miután Dalmáciából visszatért Amerikába, a hórihorgas Krist megismerkedett azzal a csellengő, kis vézna, kékszemű, szőke, jézusképű sráccal, aki nélkül nem hogy a világhírig nem jutott volna el, de valószínűleg az Aberdeentől százhatvan mérdöldnyire (kb 260 Km) fekvő Seattle-ig, a nyolcvanas-kilencvenes évek grunge néven elhíresült, punkrock irányzatának fellegváráig sem. Kurt Cobain hősünk Robert nevű öccsével spanoskodott, amikor egyszer meghallotta a Novoselic-ház felső szintjéről a hangos basszusgitárzajt, és Robert mondta neki, hogy csak a bátyja nyúzza a húrokat. Az egymásra találó két punker-palánta, Kurt és Krist ezentúl sülve-főve együtt füveztek, LSD-ztek, piáltak, vagy ha éppen egy vasuk sem volt, akkor üres borotvahabos flakonból inhalálták a hajtógázt, és persze zenéltek. Azért nem voltak velejéig romlott, antiszociális surmók. Egyszer egy madármenhelyt üzemeltető nő félve nyitott ajtót a két betépett punknak, holott csak egy szárnyát tört kismadarat adtak le nála.
Kezdetben a helyi-menő punkcsapat, a Melvils körül sündörögtek, majd 1987-ben megalapították a saját punkrock triójukat: az énekes-gitáros Kurt és a basszer Krist alapító tagokból álló Nirvanát (a Nirvana nevet csak '88-ban vették fel és eleinte a dobosokat gyakran cserélgették, Dave Grohl csak 1990-ben csatlakozott). A Nirvana hamisítatlan, alulról szerveződő punkrockbanda volt, különösen abból a szempontból, hogy istenhátamögötti, "white-trash" favágók lakta vidéken alakultak és a csóróbbnál is csóróbb suttyók voltak. Jellemző, hogy Krist volt a bandában az egyetlen, aki legalább a középsulit befejezte. (Mi több, az 1980-as, Zadarban töltött évben ugyanabból a Stipe Šuvar által megreformált tananyagból tanult, mint pl. MTi és a többi negyvenes, vajmagyar törzsolvasónk.)
A kezdeti fellépésekért persze egy fityinget sem kaptak és egy tizenkét fős közönség már komoly "tömegnek" számított a koncertjeiken. Krist apja, az öreg Kristo erős horvát akcentussal, a maga tört angoljával gyakran pörölte a semmirekellő srácokat, hogy: "Inkább cserélnétek lapátra a gitárt!" Első, az Államokat átszelő, az USA keleti partjáig tartó turnéjuk során menedzser híján Krist afféle pénzügyi mindenes is volt. Persze nem arról volt szó, hogy szétosztotta volna a vastag bevételeket, hanem kábé arról próbált gondoskodni, hogy éhen ne haljanak. Az ő szakadt furgonjával mentek és üzemanyagtakarékossági szempontból megtiltotta, hogy átlépjék az ötven mérföld per órás sebességet. A nyolcvanas évek végén az USA-ban egy gallon benzin kevesebbe került, mint Európában egy liter; azaz egységáron kb negyedannyiba. Ha ezt is ki kellett centizniük, akkor tényleg krisztusi, avagy CPG-i szegénységben éltek. A fellépések mellett pólóárulással egészítették ki a jövedelmüket, sőt, tulajdonképpen ez volt a fő bevételi forrásuk. Első, 1989 őszi európai turnéjuk is még a noname csóróság jegyében telt. Budapesti fellépésükön a PeCsában például kétszáz fő előtt játszottak és tízezer forint gázsit kaptak.
A Nirvana tagjai a Sex & Drugs & Rock & Roll kollekcióból a legkevésbé a szexszel éltek. Egy átlagos, bővérű Serbia Insajd -olvasónak bármennyire is hihetetlenül hangzik, de az alternatív szexszimbólum Kurt Cobain nem hogy a két kezének ujjain, hanem inkább az egyiken meg tudta volna számolni élete összes szexuális partnerét. Elhíresült beköpése, mellyel angliai turnéjukon a zenei sajtóból átkerültek a bulvárba, miszerint egy interjú során kijelentette, hogy: "A világon a legjobban a Hole női punkegyütes énekesnője, Courtney Love kefél!" Mindez tulajdonképpen a zárkózott Kurt gyávaságával magyarázható. Ugyanis akkor Kurt Cobain azon ritka életszakaszai egyikét élte, amikor egy röpke ideig párhuzamosan kevert két csajjal. Későbbi feleségével, Courtney-val és egy bostoni utcazenészlánnyal, aki meglátogatta Londonban és akinek Kurt nem merte a szemébe mondani, hogy részéről vége a kapcsolatuknak, hanem mindezt áttételesen az MTV és a Sun bulvárlap útján üzente meg.
A rajongólányok megcsinálását Krist is elítélte, nem tartotta egy öntudatos punkrockerhez méltónak. Ha nagyritkán, a hormonjainak engedve élt is ezzel valaki a bandából, akkor "hőstettéről" jobban tette ha hallgatott. Kristet és Kurtot talán a visszafogott csajozás miatt homoszexualitással is vádolták. Pusztán arról volt szó, hogy a Nirvana kezdetben annyira csóró volt, hogy a turnékon gyakran aludt egy ágyban Krist és Kurt, de nem volt abban semmi buzulás, hanem egyszerűen nem volt pénzük több ágyas szobát bérelni. A koncerteken a nyelves csókok, meg a női-, gyakran menyasszonyi ruhás fellépések pedig polgárpukkasztásként csupán a show részét képezték. Egyébként, ahogy "jó punkokhoz illik", törtek-zúztak. A hangszerek szétverése a Nirvana védjegyévé vált, de miután világsztárok lettek, igazi őrjöngő rockerekhez méltóan, gyakran verték szét a hotelszobákat is. A hórihorgas Krist gyakran bunyózott a kidobókkal. Egy koncerten pedig a magasra feldobott basszusgitárja annyira fejbekólintotta, hogy azt hitték, agyonütötte. Pár perc múlva szerencsére összekapta magát.
"Klasszikus", Krist és Kurt közötti "gitárpárbaj".
A világhírt megalapozó korai sikerszámuk, a Smells Like Teen Spirits azon kevés Nirvana szám közé tartozik, amelyiknek zenéjét nem egyedül Cobain, hanem mindhárom tag együtt jegyzi. Kurt ugyanis, mint mindig, először lejátszotta a srácoknak az általa kiötlött gitáralapokat, de Kristnek nem tetszett a szám, túl gyorsnak találta. Aztán hármasban buheráltak rajta, (ahogy Krist nevezte a közös alkotói folyamatukat: "Nirvanizáltunk") majd Kurt villámgyorsan rögtönzött egy meglehetősen dadaista, mégis ütős szöveget, a klipben pedig hab a tortán, hogy az öreg iskolagondnok tulajdonképpen egy Kurt-paródia, ugyanis egy ideig, miután kimaradt a középsuliból, Kurt ott helyezkedett el gondnokként.
Krist volt az, akinek Kurt először beszámolt első heroin-élményéről. Krist persze elsősorban amerikai és csak másodsorban horvát. Először egy rövidke, érdeklődő és pozitív: "Waouu, és milyen volt?" kérdést intézett haverjához. Miután Kurt azt válaszolta, hogy egész jó, Krist elmondta neki, hogy nagy baromságnak tartja ezt a "kalandot" és felhozott pár példát arra, hová vezet ez az út. Mint tudjuk, Kurt nem hallgatott a spanjára.
A Nirvana 1992-ben ért a csúcsra. Abban az évben a világ legnagyobb rockbandájaként tartották számon.
Közös pályafutásuk végül 1994 április 5-én, a 27 éves Kurt bumm a fejbe projektjével ért véget. Kurt Cobain csatlakozott a rockzene nagy fekete 27-éhez: Jimi Hendrix és Janis Joplin (†1970), Jim Morrison (†1971) majd a Kurtéket nemrég követő Amy Winehouse (†2011) önpusztító csapatához.
A Nirvanát Kurt zsenialitása éltette. Az érzékeny, törékeny testű és beteg lelkű Kurt Cobain géniusza József Attiláéhoz hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy Kurt alapműveltsége a béka segge alatt volt. A tévé előtt felnövő Kurt e hiányosságait a giccs iránti rajongásával pótolta. És mint ahogyan Szerb Antal is megmondta: "Az igazán nagyoknak nem árt a giccs." A punkrock őszinte kilátástalanságának gyors zúzásait lassú, dallamos betétekkel ötvözte. Az ily módon könnyebben befogadható, fülbemászóvá varázsolt számokkal, mint Krist találóan megjegyezte: "A punkrockot a Nirvana vitte el a tömegekhez."
Az egyre inkább az ópiátfüggőségével, és még annál is inkább a saját démonaival hadakozó Kurt Kristtől is eltávolodott. Az érett, és főképp a késői Nirvana már mindenről szólt, csak nem a laza punkzenészek demokráciájáról. Kurt diktálta a feltételeket, amit Krist és Dave Grohl kénytelen volt benyelni. Kurt azért a régi haverság emlékére, csak akkor mondta le utolsó turnéjuk folytatását, miután Szlovéniában is játszottak, mert tudta, hogy Krist horvátországi rokonságából sokan kizárólag a Novoselic-gyerek miatt utaznak a koncertre. Holott rá néhány napra már az első öngyilkossági kísérletén is túl volt. (Spontán "majdnem meghalása", herointúladagolás miatt addig már vagy tucatszor előfordult, Courtney és a szűk személyzet mindezt már rutinosan kezelte, de igazi, búcsúleveles "öngyivel" korábban még nem próbálkozott.) Krist Kurtöt halála előtt egy héttel megpróbálta felrakni egy Los Angelesbe tartó repülőre, hogy megkezdje a sokadik elvonóját. Kurt akkor nem ment el, ám rá pár napra mégis (majd gyorsan le is lécelt). Krist szinte biztos volt benne, hogy többé nem látja Kurtot élve, holott még a korábbi öngyilkossági kísérletét is eltitkolták előle.
A Nirvana után Krist még zenélt más bandákkal, olykor Dave Grohl sikercsapatának, a Foo Fightersnek is besegít és ma is aktív a Flipperrel, független filmeket rendezett, egy seattlei újságnak blogolt, aktívan politizált.
A kopaszodó, középkorú Krist hórihorgas alkatával
Robin Williams fölé tornyosul ebben a nyúlfarknyi jelenetben.
Krist Novoselic egy jó amerikai-horvát arc, aki délszláv gyökereihez annyira ragaszkodik, hogy a nevét is "Chris"-ről a horvátosabb "Krist"-re módosította, és a Nirvana fénykorában a szívügyének tekintette, hogy a boszniai háborús áldozatok megsegítésére jótékonysági koncertet tartsanak. Emellett Krist volt a Nirvanában – különösen a mogorva, saját magát is gyűlölő Kurthöz képest – a legjobb fej. Poénkodott, hülyéskedett, önfeledten tört-zúzott. Kezdetben elég keményen piált és gyakran spanglizott, mégis a leginkább ő volt a legtöbbször észnél. Igazi Nagy Ember, és nem csak centiméterekben.
Krist zenésztársára és barátjára, Kurtre elmékszik.
Vidám ráadás: A Nirvana a '90-es évek elején eljátszotta a '60-as évek elejét.
A következő részben, jövő szerdán, egy bosnyák sportposztban vagy a 202 cenits Razija Mujanović, immár visszavonult kosárlabdázónőről, vagy a „csak” 195 cm-es Zlatan Ibrahimović focistáról olvashattok. Kommentben megírhatjátok, melyikük érdekelne jobban.