A nyugat-horvátországi Karlovac (Károlyváros) hegymászó egyesületének klubhelyiségébe ismeretlen tettesek törtek be és onnan fémtárgyakat tulajdonítottak el. A hegymászók az internetes honlapjukon a roma kisebbséget sértő, xenofób és gyűlölködő felhívást tettek közzé. "Egy embert a nem is olyan távoli múltból" hívtak segítségül, hogy megvédje őket ezektől a tolvajoktól. Vélelmezhetőleg Hitlerre, vagy a második világháború alatti németbarát horvát bábállam vezérére, Ante Pavelićra gondolhattak, – legalábbis a horvát Jutarnji List újságírója szerint.
"Valaha lesz még nyugtunk a cigányoktól? Árulja el valaki a titkot, hogyan szabadulhatunk meg tőlük?" – így kezdődik az ismeretlen szerző internetes felhívása. "A múlt héten egy csoport cigány látogatott meg minket. Mit mondjak, minden fémet tartalmazó tárgyat magukkal vittek. Eltűnt a kályhánk, a bojlerünk, néhány acélrúd, a szemetes öntöttvas füle, egy fémlap, amire egy üdvözlőüzenetet szerettünk volna gravíroztatni. A rendőrség nekik mindent megbocsájt (mert a cigányok állam az államban) kedvükre lophatnak és be is törhetnek, mert a hajuk szála sem görbülhet." – panaszkodik a szerző és a romák vagyon elleni bűncslekményeiről még néhány példában megemlékezik, illetve azt is állítja, hogy legálisan hordhatnak pisztolyt.
"A rendőrség adott nekik fegyverviselési engedélyt, talán attól tartanak, hogy valaki megtámadná őket? Általában ahol megjelennek, ott csőstől jön a baj. Nem tudom, hogy mit kellene tennünk, hogy az állam megvédjen minket ezektől a tolvajoktól. Csak Sarkozy vagy Angela Merkel tudná a megoldást, hogy egy embert a nem is olyan távoli múltból ne is említsek." – írja a szerző, majd így fakad ki: "Cigányok, adjátok vissza a vasainkat és hagyjatok minket békén."
Miután az eset szélesebb publicitást nyert, a hegymászó egyesület honlapjáról eltávolították a fentebb hivatkozott közleményt. "A mi céljaink a hegymászótudás fejlesztésére irányulnak. A hegymászást népszerűsítjük és az előítéletektől mentes barátkozásra buzdítunk. Védjük a környezetet és nemre, korra, nemzetiségre tekintet nélkül tiszteljük az összes embertársunkat." – nyilatkozta Krunoslav Golubić, a városi hegymászó egyesület elnöke, azonban nem fedte fel az eltávolított szöveg szerzőjének kilétét.
A hegymászók honlapjáról időközben eltávolított tartalom
A romák és más etnikumok közötti feszültség nem csak Karlovacon, hanem más horvátországi településeken is előfordul, illetve a többi volt jugoszláv tagköztársaságban is jelenlévő társadalmi probléma. Emellett más balkáni országokban, elsősorban Romániában és a Bolgár Köztársaságban, valamint egyéb kelet-európai országokban is érezhető mindez, többek között a Szlovák- és a Cseh Köztársaságban, de Magyarországon (korábbi nevén: Magyar Köztársaság) is.
United colors of színesfém
Mindegy, hogy melyik nép, rendszer, vagy eszme érdekében hal valaki hősi halált, fémből öntött szobra bizonyára ócskavasként végzi. A színesfémtolvajok e tekintetben rendkívül toleránsak. A napokban például Koszovón* (a szerb kormányzati álláspont szerint ezentúl ez a terület hivatalos neve. A "*" a szövegben az ENSZ BT 1244-es rezolúciójára utal, ami a "nem független állam" bikkfangos nemzetközi jogi "hoztam is-meg nem is" definícióját tartalmazza) bizonyosodott be a fenti állítás.
A kelet-koszovói* albán többségű Gjilani (szerbül:Gnjilane) városában néhány napja két albán nemzetiségű (legalábbis a belgrádi Blic szerint) kiskorút füleltek le, akik két, a terület függetlenségéért folytatott harcokban alig tíz éve, az ezredforduló körül elesett felkelő mellszobrát lopták el, és adták el zsákmányukat ócskavasnak. Az ócskavastelepen kerültek elő a még beolvasztás előtt álló, de már súlyosan megrongált szobrok. Az ócskavastelep 47 éves, szintén albán nemzetiségű üzemeltetőjét, és az átvételkor neki segédkező 16 éves fiát, valamint a 16 és 17 éves tolvajokat is letartóztatták.
Az ellopott mellszobrok