Milorad Dodik, a boszniai Szerb Köztársaság elnöke átlát a szitán! A tegnapi, botrányosan félbeszakadt belgrádi Szerbia-Albánia focimeccs incidensét szerinte az európaiak és az amerikaiak azért szervezték meg, hogy destabilizálják Szerbiát Vlagyimir Putyin orosz elnök holnapi látogatásakor, amikor is az orosz államfő díszvendégként megtekinti a szerb fővárosban megrendezésre kerülő katonai parádét.
Milorad Dodik
"Az albánok, mint a szerbek természetes ellenségei kapva kaptak az alkalmon, hogy asszisztáljanak ehhez a galád összeesküvéshez és bomlasszák a szerb nemzeti érdeket." – fejtette ki korunk legnagyobb politikai gondolkodója, Milorad Dodik. Egyben mindenkit arra hívott fel, hogy menjen el a belgrádi katonai parádéra és "méltóságteljesen üdvözölje" Putyint.
Kedd este botrányba fulladt a szerb–albán Eb-selejtező, amelyet félbe kellett szakítani az albán miniszterelnök testvérének provokációja miatt, aki egy Nagy-Albániát ábrázoló zászlót vitt egy drónnal a pálya fölé. Amint megjelent a zászló, kitört a káosz a pályán. Az albán játékosok megpróbálták gyorsan kivinni a pályáról, de közben a szerb szurkolók megvadulva rohantak be és kezdték bántalmazni az albánokat. A szerb válogatott tagjai megpróbálták ellökdösni őket onnan, de reménytelenül.
Az öltöző felé menekülő albán játékosokra a kijáratnál is rátámadtak a szerb ultrák, akik áttörtek a rohamrendőrökön.
A Svájccal felérő gazdagságú boszniai Szerb Köztársaság tíz autóbuszt biztosít arra, hogy ingyenesen elszállítsák a boszniai szerb hazafikat a belgrádi katonai parádéra. Természetesen Milorad Dodik is ott lesz, és feltett célja, hogy ő is tárgyalhasson Belgrádban Putyinnal.
Lefordítom azoknak, akik kevésbé ismerik a régiót: Bosznia-Hercegovina valójában rendkívül szegény ország. Iszonyúan magas a munkanélküliség, tombol a korrupció és tulajdonképpen egy mesterséges tákolmány. Hogy még véletlenül se válhasson az etnikai feszültségek ellenére egy többé-kevésbé normálisan működő, vagy legalább gazdag országgá, mint például Belgium, annak az egyik legfőbb kerékkötője pontosan Milorad Dodik és az ő, minden normális kezdeményezést megfúró politikája. (Nem mintha boszniai bosnyák és horvát részről ne lennének arcpirítóan korrupt, az etnikai feszültséget szító politikusok.)
Erre a boszniai kirándulásra eltapsolt buszoztatásra természetesen sokkal hasznosabb célokra is fel lehetne használni a pénzt. A 10 autóbuszt előreláthatólag kétféle szerencsétlenekkel fogják megtölteni: a politikailag elfogult, fanatizált hülyékkel, akik kitombolják magukat a szerbiai szerb testvérekkel, és a Nagy Orosz Atyuskát megtestesítő Putyin testvérrel. Meg azokkal a szerencsétlenekkel, akiknek a nyomorúságos nyugdíjukból, segélyükből, vagy fizetésükből nem nagyon telik egy belgrádi utazásra, így pedig legalább ingyen odautazhatnak, netán találkozhatnak Belgrádba szakadt rokonaikkal.
A szerb–albán focibalhé utórezgései elérték Bécset is. Szerb és albán szurkolók csaptak össze a város 16. kerületében, a verekedőket az osztrák rendőrség választotta szét. Állítólag Metternich herceg már közel kétszáz éve megjegyezte, hogy a Balkán valahol Bécs harmadik kerületénél kezdődik. Tudott valamit.
Macedóniában – ahol a lakosság negyede albán –, a félbeszakadt meccset követően Szkopjéban és a nyugati országrész albán többségű városaiban (Tetovóban és Strugában) albán zászlós autós felvonulások kezdődtek.
Velimir Ilić, az Al Jazeera Balkans újságírója publicisztikájában azt írja, hogy "[a] Balkánon a meccsek örökké tartanak". A meccs hivatalosan a pályán történt feszültségkeltő események miatt szakadt félbe. "Feszültségkeltő események? Micsoda eufemizmus a primitív provokációra!" – írja Ilić.
A Nagy-Albánia zászlaját hordozó transzparenst a drónról leszedő szerb focista
De hogy mi se érezzük magunkat különbnek a Deákné vásznánál:
"A meccset le kellett volna játszani, mert az incidens elmúlt. A belgrádinál sokkal durvább dolgok történtek néhány nappal ezelőtt Bukarestben, a Románia–Magyarország mérkőzésen. Akkor totális káoszt uralkodott, mintha háború lett volna" – fejtette ki álláspontját Slobodan Georgijev, a belgrádi Vreme újságírója.