Újvidéken és vonzáskörzetében már tegnap este hűlni kezdtek a radiátorok. Újvidéken a lakosság egyharmada, az elővárosokban lévő mintegy 25 ezer háztartás 80 ezer lakója ébredt ma kissé nyirkos reggelre. A kórházak és a mentőállomások számára – még ha aggregátorokkal és szigorú korlátozásokkal is – egyelőre biztosítani tudják a fűtést. Jóllehet, néhány városrészben átmenetileg bezárnak, másutt pedig csak 4 órára nyitnak ki az orvosi rendelők. Újvidéken néhány óvodát végső esetben át kell majd költöztetni a "meleg városrészekbe" (2000-3000 gyerekről lehet szó), így tesznek azokkal az időseket ellátó intézményekkel is, amelyek fűtés nélkül maradtak.
Vajdaság-szerte egész városokban állt le a fűtés. Pancsován a háztartások 85 százaléka fázik. Mintegy 40 ezer ember maradt fűtés és meleg víz nélkül. A legtöbb helyen nem is tudnak mással fűteni, csak gázzal. Egyes fogyasztók át tudnak állni villanyáramra, vagy fűtőolajra, de ők csak töredékét jelentik a gázhiánnyal érintetteknek, derül ki a B92 szerb hírportál országos körképéből.
Belgrád átáll, de így sem lesz melegebb 18 foknál
Belgrád 20 hőközpontja már fűtőolajat használ, a Belgrádi Erőművek igazgatója azonban takarékosságra intett mindenkit, valamint a lakosság segítségét, és megértését kérte. "Nem tudjuk, mi vár még ránk, de ne keltsenek pánikot" – kérte a belgrádiakat együttműködésre Petar Vasiljević. A Blic információi szerint 16-18 fok közötti hőmérsékletre lehet számítani a főváros lakásaiban a következő napokban.
Az ország déli városaiban jobb a helyzet, mint Vajdaságban. Sok településről érkeztek egyelőre megnyugtató hírek. Sokan képesek a gázt fűtőolajjal pótolni egy ideig. Számítások szerint azonban ez a tartalék is csak napokra elegendő.
Magyarország nem segít? Miért tenné?
A hírre, hogy Magyarország nem segít, az internetes fórumokon nem reagáltak negatívan. A kommentekben saját kormányukat és Ukrajnát okolják a kialakult helyzetért. Sokan egyenesen nevetségesnek tartják a szerb vezetés próbálkozásait, hiszen jól tudják, a szomszédaiknak sincsenek végtelen tartalékaik. A magyar kormány a magyar állapolgároknak tartozik felelősséggel, a szerb pedig a szerb állampolgároknak. Egyedül a szerb kormány, és a korábbi szerb vezetés okolható a mínuszokért - írják a fórumokon, amelyeken mostanra szinte folyamatos lett a kommentáradat. Sokan kiemelik, hogy Koszovó helyett a gáztartalékok kérdésével, és az ilyen helyzetek elkerülésével kellett volna intenzíven foglalkozni az elmúlt években. Az orosz "testvéreket" is gyakrabban emlegetik, mint a magyar szomszédokat.
A "magyarok" mégis adnak
"Magyarország 17 és 19 óra között ma mégis átad 1-2 millió köbméter gázt Szerbiának" – idézik az MTI értesüléseit a szerb lapok. A szerb napi szükséglet 10 millió köbméter, mégis hálásak érte. Az emberek hozzászólásaikban igazi európai nemzetnek nevezik a magyarokat, többen pedig úgy vélik, ilyen helyzetben elválik, ki barát, ki nem az. Úgy tűnik, országimázs szempontjából remek döntést hozott Magyarország. A kormány iránt táplált ellenszenv viszont nem csökkent, az internetes hozzászólások javarészt továbbra is a szerb vezetés alkalmatlanságáról szólnak. Sokan "rosszul vannak" azoktól a híradásoktól, amelyek Tadić elnök érdemének tulajdonítják a szerény sikert. A szerb kormány abban reménykedik, hogy a magyar segítség rendszeres lesz, és további tárgyalásokat helyezett kilátásba annak érdekében, hogy a minimális szükségleteket kielégítő napi 5 milliós behozatalt biztosítsa.
Magyarország nem ad gázt Szerbiának – a szerbek többet vártak
2009.01.07.
Újvidéken a Srbijagas vezérigazgatója január 7-én újságírók előtt bejelentette: Magyarország nem ad tartalékaiból Szerbiának. A gáz viszont elfogyott. Dušan Bajatović budapesti tárgyalásairól visszatérve ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Magyarország az ukrán-orosz gázvita lezárulta után azonnal Szerbiába juttatja a szükséges gázmennyiséget, így Szerbiának nem kell megvárnia, amíg a gáz Oroszországból a csöveken át ténylegesen eljut az országhatárig.
"Meg kell értenünk a magyarokat is" – nyilatkozta a Srbijagas első embere – "kisebbségi kormány van hatalmon, és Magyarországra sem érkezik gáz Ukrajna felől. Komoly korlátozásokat léptettek életbe, de mindezek ellenére csalódott vagyok, többet vártunk" - mondta Dušan Bajatović, aki hozzátette: Szerbia az egyetlen ország a térségben, amelynek nincs stratégiai gáztározója, ez pedig az előző kormányok hibája.
A hazai termelés nem képes fedezni még a legfontosabb fogyasztók szükségleteit sem. Gyors reagálásunkkal el tudtuk odázni a teljes gázhiányt 14 órával, de már nincs hová menekülni – idézi a Srbijagas vezérigazgatóját a szerb Press.
Az EU segít?
"Az Európai Unió segítséget nyújt Szerbiának és más nyugat-balkáni országoknak, amelyeket érzékenyen érint az orosz-ukrán gázvita" – mondta Ferran Tarradellas, a brüsszeli bizottság energiaügyi biztosának a szóvivője, aki hozzátette: "az Európai Unió Gáz Koordinációs Csoportjának pénteki ülésén vitatják meg, hogyan változtathatnak a tagállamokban kialakult helyzeten, és hogyan segíthetnek a nyugat-balkáni országoknak. A legsürgősebb segítségre Bulgária szorul, így ez a tagország számíthat elsősorban támogatásre" – idézte Tarradellas szavait a B92 szerb hírportál.