Milka, fogadja el ezt a rózsát!
Milka Planinc az egykori Jugoszláv Szocialista Szövetségi Köztársaság Szövetségi Végrehajtó Tanácsának volt az elnöke 1982 és 1986 között. A blikfangos megfogalmazás tényleges jelentése: miniszterelnök. Az asszony 87 évesen hunyt el Zágrábban, 2010. október 7-én.
Planinc a második világháborúban a partizánmozgalom tagja volt, a háború után hadnagyi rangot kapott. 1947-ben Zágrábba költözött, majd 1949-től politikai pályája felfelé ívelt.
Az úgynevezett "horvát tavasz" kitörésekor választották a Horvát Kommunista Párt elnökévé és egyben ő vezényelte le drákói szigorral a mozgalom leverését.
Az 1970-es évek elején egy spontán népfrontszerű mozgalom bontakozott ki az egykori jugoszláv szocialista szövetségi állam horvát tagköztársaságában, amely a szerb hegemónia ellen irányult.
A horvát tavaszhoz csatlakozók azt sérelmezték, hogy a lélekszámát és területét tekintve második legnagyobb tagköztársaságból, Horvátországból aránytalanul elvonja a bevételeket a belgrádi központ. Holott számításaik szerint a horvát gazdaság adta az ország GDP-jének a felét (egy főre vetítve a szlovén gazdaság már akkor is a legfejlettebb volt az országban, azonban Szlovénia lakosainak száma a felét sem érte el Horvátországénak). Illetve azt is nehezményezték, hogy a horvát nemzetiségűek lélekszámukhoz képest jóval kevesebb politikai és gazdasági felsővezetői pozíciót töltenek be, mint a szerbek és a montenegróiak.
Milka Planinc irányítása mellett a horvát tavasz vezetőit bebörtönöztették. Többek között Franjo Tuđmant is, aki a második Jugoszlávia szétesését követően függetlenné vált horvát állam első emblematikus vezetőjévé vált.
1982-ben Milka Planincra várt az a hálátlan szerep, hogy megpróbálja gatyába rázni az elavult struktúrájú, súlyos adósságspirálban vergődő jugoszláv szocialista nemzetgazdaságot.
Annak ellenére, hogy nem rendelkezett közgazdász végzettséggel, magát sem kímélve, óriási munkabírással látott hozzá a feladathoz. Ilyen szempontból helytálló a párhuzam Margareth Thacherrel, az eredeti Vasladyvel. Valószínűleg nem az ő elméleti felkészültségének a hiányán múlott, hogy a megreformálhatatlan rendszer végleg beadta az unalmast.
A nyolcvanas évekbeli, gazdaság stabilizációs kísérlete a korabeli viccek céltáblájává tette. A takarékossági programnak köszönhetően időnként áram- és üzemanyaghiány is fellépett. Páros-páratlan rendszámú gépkocsihasználattal, benzin kuponokkal, áramszünettel, mosópor-, kávé- és déligyümölcs hiánnyal szembesült az 1960-as, 70-es években, különösen a Vasfüggöny mögötti szocialista államokban élőkhöz képest elkényeztetett életszínvonalú lakosság.
Tíz literes benzin-utalvány 1983-ból.(A történet nem arról szólt, mint Magyarországon a kilencvenes évek legendás HTO-utalványa esetében, amivel a gázolaj árának a töredékéért lehetett háztartási tüzelőaolajat vásárolni, majd az élelmesebbek a málna szinű adalékot "kiszőkítve" olajmaffiózóként meggazdagodtak. Jugóban akkoriban ilyen bón nélkül egyáltalán nem lehetett tankolni.)
És, mint ahogy ilyenkor lenni szokott, főleg egy nem teljesen szabad, demokratikus államban, ha már a kormányt és a "népnyúzó" miniszterelnököt választásokon meneszteni nem tudta, akkor legalább viccekkel kompenzált a nép.
A Jugoszláviában viszonylag ritka keresztnévnek számított Milkával (a másik ismert Milka ugye a Bikmakk kolléga által kiposztolt tévés) kezdődő viccek esetében egyértelmű, hogy kit is célzott meg a poén.
Egyik kedvencem, az alábbi (kitalált) apróhirdetés:
„Prodajem zemlju bez struje i vode.
Milka”
Szerbül/horvátul/bosnyákul stb. a "föld" szó nemcsak termőföldet, egyéb ingatlant, telket, építési területet jelent, hanem országot is, vagyis:
"(Közművesítetlen,) villanyáram és vezetékes víz nélküli földet (országot) árulok.
Milka"
És egy bonmot Pajo barátunktól. A Lexikon Yu Mitologije internetes oldalon ilyen pikírt célzást tett Milka Planinc ókonzervatív, a maoista Kína egyenruházatát idéző toalettjére:
"a imala je moderne kostime, zajebala je i Kineze..."
(by Pajo @ 2002-06-15)
"olyan modernek voltak a kosztümjei, hogy a kínaiakat is túlbaszta"
Milka Planinc korabeli közmegítélése mégis inkább kedvező volt, mintsem negatív. Kicsit a kései Kádár János megítéléséhez hasonlítható. A joviális, puritán, jószándékú "Öreg", aki nem tehet arról, hogy a középvezetők mindent szétlopnak, elbénáznak, elszabotálnak.
Milka "néni", a visszafogott szabású kosztümjeiben rendületlenül, szorgalmasan dolgozó gazdasszonyként jelent meg a népi folklórban, akit a korrupt, dzsentroid középvezetők fúrnak meg.
(Források: Globus, Wikipédia, Magyar Szó)