Nincs ki a négy kereke!
Legközelebbi vetítés: kedd (Április 26.) 18:45, Európa mozi
Mint arról már az urbanlegends.hu beszámolt (illusztrációkkal!), áprilisban a hazai mozikba is megérkezett Jovan Branislav Todorović 2009-es, szerb-bolgár-magyar koprodukcióban készült akciófilmje, A belgrádi Fantom. A mű többé-kevésbé igaz történetet dolgoz fel, a korabeli híradásokban (1979-et írunk) azonban teljesen más jelent meg, mint a belgrádi lakosok képzeletvilágában. Az alighanem egyszerű autótolvajként némi sikerélménytől kissé bekattant srácból egyszer csak a szakadt Zastaváikkal nyomába eredő rendőröket froclizó, majd végül a lopott fehér Porschét totálkárosra törő, ezután napokig bujkáló "fantom" lett; a helyiek szemében rendszerellenes hőssé, sőt, azóta is visszajáró kísértetté lényegült át. Olyasvalakivé, akire középkorú férfiak százezrei szeretnének hasonlítani, persze csak titokban, éjjel. Legalábbis ezt állítja Momčilo "Momo" Kapor (1937-2010), festő és novellista, a szerb főváros legendáinak szakavatott ismerője és művészi tolmácsolója.
A belgrádi Fantom című írásában így emlékezik:
Történt egyszer, 1979-ben, hogy Belgrád minden apró szegletében hét álló napon keresztül szájról szájra járt a legenda egy fantom-sofőrről, aki éjjelente őrült tempóban hajt keresztül a városon, fehér, Porsche márkájú sportautójával. A mendemonda hatására belgrádiak tömegei késték le szándékosan az aznapi utolsó buszt, hogy a Slavija körtéren egy pillantást vethessenek a Fantomra. Lidérces látomásként érkezett oda – szólt a fáma –, két keréken, eszelős iramban. Hét teljes éjjel telt el így, de a nagy erőkkel kivezényelt hatósági szervek hiába próbálták meg motorbiciklikkel vagy rendőrkocsikkal az útját állni. Persze üldözőbe vették, az utolsó pillanatban mégis meglógott.
"Ez a pasas nem normális" – nyilatkozta az újságíróknak az autós szakma nagyágyúja, B.B. – "A vakszerencse irányítja! Ahhoz, hogy hozzá hasonlóan két keréken száguldjunk, nagyon tapasztalt sofőröknek kell lennünk."
Hogy így volt-e vagy sem, azt az olvasók fantáziájára bízzuk. Aki telihold idején Belgrádban jár, netán a Szent Száva bazilika közelében található Slaviját is keresztezi az útja, mindenképpen izzítsa be a fényképezőgépet, és nehogy pont akkor merüljön le az akkumulátor, amikor a száguldó fehér Porsche lerója tiszteletkörét. Vigyázat, a gyalogosok számára nincsenek közlekedési lámpák, csak zebra! :-)