Jadranka Kosor – ma miniszterelnök, holnap gyanúsított?
Meddig viselheti azt a bizonyos koronát?
A volt horvát kormány-alelnök (a jelenleg több korrupciós ügyben is gyanúsítottként számon tartott Damir Polančec) védőügyvédje arra szólította fel nyílt levélben Mladen Bajić horvát főügyészt, hogy utasítsa vissza a Jadranka Kosor miniszterelnök-asszony által kezdeményezett találkozót. A kormányfő ugyanis szeretné megismerni a MOL–INA ügyben folytatott nyomozási anyagot.
Anto Nobilo ügyvéd szerint viszont könnyen előfordulhat, hogy maga Kosor is nemsoká az ügy gyanúsítottjává válik, hiszen annak idején ugyanúgy Ivo Sanader kormányának alelnöke volt, mint az ő ügyfele, Polančec.
Maga Nobilo egyébként az egyik legjobb horvátországi büntetőügyvédnek számít, és a médiafelhajtás sem áll tőle távol. (Nem ezért jó büntetőügyvéd. Nála a médiaszereplés csak eszköz; ráadásul nem – vagy nem kizárólag – annak érdekében, hogy minél magasabb honoráriumot kérhessen.) Logikus, és ahogy a kíváló jogi PR-szakblog, a Petrocelli szerzői bizonyára mondanák, az adott helyzetben ügyes jogi PR-húzás volt a szóban forgó, nem egész egy A4-es oldal terjedelmű levelet a nyilvánosság elé tárni. Való igaz, Jadranka Kosor ugyanolyan alelnöke volt az ausztriai előzetesben kiadatására váró Ivo Sanader volt kormányfőnek, mint Damir Polančec. Nem kizárt, hogy ő is saras az ügyben. Nem kell a büntetőjog kandidátusának lenni ahhoz, hogy mindannyian megértsük: ha a nyomozás titkos adatait megismeri, azzal sérül a törvény előtti egyenlőség elve. (Más kérdés, hogy máris rengetegen így vélekednek: "Megeszem a kalapomat, ha mint miniszterelnök, mostanáig ne tudta volna meg informális úton, amit tudni akart; talán még kozmetikázni is lehetőségében állt az ügyet." Nos, ebben én nem vagyok olyan biztos. A horvát parlamenti választásokat legkésőbb jövő márciusig ki kell írni, és Kosor győzelmére a dolgok jelenlegi állása szerint kevesen fogadnának. Egy okkal több, hogy az ügyészség – a törvények megtartása mellett – kivárásra játsszon.)
UPDATE: "A HDZ teljes vezetése tudott a MOL-ügyletről" (Index)
Íme, a sajtóban közzétett nyílt levél teljes szövege:
A Jadranka Kosor elnökasszony által kezdeményezett találkozó a horvát államügyész képviselőjével a büntetőeljárási szabályokba ütközik és sérti a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog elvét a K-US-145/11 ügyszámon folyamatban lévő büntetőügyben.
Ugyanis Jadranka Kosor úrhölgyet ebben a büntetőügyben mindenképpen szükséges tanúként kihallgatni, azonban ha rá is ugyanazokat a kritériumokat alkalmazzák, mint ügyfelemre, Damir Polančec úrra, akár ő is az ügy gyanúsítottjává válhat.
Ilyen körülmények között, amennyiben a későbbi tanú (vagy gyanúsított) az USKOK [a horvát ügyészség korrupcióellenes részlege] nyomozásának titkos részleteit megismeri, azzal súlyosan sérül a büntetőeljárás törvényessége és sérülnek ügyfelem jogai.
Az előadottak az alábbi tényeken alapszanak:
Jadranka Kosor, mint a HDZ [Hrvatska Demokratska Zajednica - Horvát Demokrata Közösség; egy ciklust leszámítva az utóbbi húsz évben kormánypárt] elnökségi tagja, miután az ügylet részleteit megismerte, megszavazta az INA fölötti irányítás átvételét a MOL által.
Ugyanúgy megszavazta a gázüzletág leválasztását az INA-ról.
Jadranka Kosor, mint a kormány alelnöke, többször részt vett a szűkebb kabinet-üléseken és a Horvát Köztársaság, valamint a MOL közötti tárgyalások összes fázisában szerepet játszott. Minisztertársaival együtt jóváhagyta a horvát kormány összes, MOL-lal kapcsolatos jelentősebb döntését.
Jadranka Kosor a Horvát Függetlenségi Háborús Veteránok Befektetési Alapjának az igazgatósági tagja volt, amikor a nevezett Alap értékesítette a tulajdonában lévő INA-részvényeket (a vállalat összes részvényének a 7%-át) a MOL-nak. Így csökkent a Horvát Köztársaság részvényállománya 51% alá az INA-ban. Amennyiben nem csökken a horvát állam tulajdonában álló részvények aránya ezzel az ügylettel, nem is került volna sor az INA irányításának átvételéről döntő tárgyalásra.Jadranka Kosor úrhölgy Ivo Sanader kormányfő erre irányuló döntése alapján annak a legszűkebb kormánytagokból (Dropulić, Šuker, Polančec, Kosor) álló csapatnak volt a tagja, amely a Horvát Köztársaság Kormánya és a MOL közötti szerződés utolsó változatának a legapróbb részletekig történő kidolgozásában vett részt.
Horvátország kormánya csak azt követően írta alá a szerződést, miután a fentebb hivatkozott bizottság előkészítette azt.
Jadranka Kosor részt vett a MOL-lal folytatott horvát kormányzati tárgyalások végső fázisában.
Jadranka Kosor, mint a kormány alelnöke, megszavazta a szerződés végső szövegét, miután meghallgatta Damir Polančec, másik kormány-alelnök prezentációját a tárgyban.
Végül Jadranka Kosor meghatalmazta Damir Polančect a MOL-lal kötött azon szerződés aláírására, melyet most szeretne megtámadni.
Miután Jadranka Kosor átvette a kormányfői tisztséget, személyesen vezette azokat a megbeszéléseket, amik a horvát állam részéről a Prirodni Plin d.o.o. [az INA-ból állami tulajdonba kiszervezett földgázcég] átvételéről folytak, és egyszer sem lassította az átvételt; az ütemezési határidőket mindig tartották. Kosor asszony a kormány részéről átvett kötelezettségek szűkítése érdekében egyetlen intézkedést sem tett. Nem kezdeményezett a szerződés felmondására irányuló lépéseket. Épp ellenkezőleg, személyesen vezette a MOL-lal folytatott tárgyalásokat és eleget tett a szerződésben foglalt, a gáz-üzletág kiszervezésével kapcsolatos függeléknek.
Az előadott tényekre tekintettel kérem, hogy utasítsa vissza a találkozót a kormányfővel és ezzel óvja meg a jelen büntetőeljárás törvényességét.
A képen balról Anto Nobilo ügyvéd; mellette ügyfele, Damir Polančec
Előzmények:
MOL–INA-ügy 1.
MOL–INA-ügy 2.