...incidensek nélkül, és a határról sem fordítottak vissza senkit.
Felavatták Nyugat-Bácska első Szent István-szobrát, méghozzá a jócskán tíz százalék alatti magyar lakossággal rendelkező Apatinban – tudhatjuk meg a HVG.hu illetve a VajdaságMA beszámolójából.
A Zombortól mindössze 15 kilométerre fekvő, soknemzetiségű kisváros – mely többek között Pártos Gyula és a Jelen pivo szülőhelye – a második világháború előtt Abthausen néven a jugoszláviai svábok egyik legnagyobb központja volt. Manapság leginkább teherkikötőjéről és persze híres sörgyáráról ismert. Mindezeken kívül immár az is elmondható, hogy azon szerbiai települések közé tartozik, ahol Szent István köztéri emlékműve megtalálható. (A 20. század elejéig pl. Újpalánkán volt egy ilyen szobor, nemrég pedig Sólyom László volt köztársasági elnök Horgoson avatta fel a modern Vajdaság első ilyen jellegű alkotását. Mindazonáltal a szabadkai székesegyház belsejében mindig is látható volt az Árpád-házi uralkodó szobra.)
Horgos – 2010. március 12.
Az államalapító király idejében Apatin már bizonyíthatóan létezett, a hagyomány szerint éppen 1011-ben, tehát ezer éve jött létre. Pontosabban ekkor adományozta a kiterjedt birtokterületet Szent István a veszprémvölgyi apácakolostornak.
A mellszobrot – mely egy gödöllői kőfaragó munkája – a helyi római katolikus templom szomszédságában állították fel. "Szent István király szobrának felavatása egy újabb fejezete az egymást elfogadó, sokszínűségét megtartó, mégis egységes Európa építésének" – mondta a helyszínen Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere.
Mária Mennybemenetele római katolikus plébániatemplom, Apatin
Miodrag Bakić, Apatin alpolgármestere hozzátette: a város – ahol ma tizennégy nemzetiség él együtt – Szent Istvánnak köszönheti a létét, és azt is, hogy egykor templom épült a Duna-parton. A politikus hangsúlyozta, a város magyarsága hidat jelent Magyarország felé.
A szobrot, amelynek a talapzatán államalapító királyunk neve és a 1011–2011 dátumok olvashatók, Gémesi György és Miodrag Bakić közösen leplezték le. Ezt követően Bumford Vilmos bácskertesi (Kupusina, Apatin község része) katolikus plébános, valamint Dolinszky Árpád evangélikus püspök (Szabadka) áldotta meg.
Szent István király frissen leleplezett büsztje az apatini templom előtt
A magyar zászló csak a ceremónia idején volt ott (Kép: Új Szó)