A sokéves huzavona után tavaly sikerrel (bár kordonok mögött és szigorú készültségben) megtartott felvonulást követően ugyan volt némi könnygázfüstös utcai kergetőzés a rendőrök és a radikális homofóbok között, a közvélemény azonban élesen elítélte a város szétverését. A különféle tévéműsorokban nyilatkozók többsége – Szerbia történelmében talán először – a melegek mellé állt.
Talán felesleges is mondanom, hogy semmiféle "meztelen vonaglásról" illetve "papnak öltözésről" nem volt, nem is lehetett szó. Egyszerű, hétköznapi emberek vonultak. Egyszerű, hétköznapi ruhákban. Lehettek jobb- vagy baloldaliak, vallásosak vagy ateisták, nacionalisták vagy internacionalisták, melegek vagy heterók; a közös az volt bennük, hogy kiálltak a szabad párválasztás lehetősége mellett. Akit ez nem érdekel, az kibírja, hogy évente egyszer, néhány óráig elkerüli a szóbanforgó útszakaszokat.
A hírek szerint Belgrád lakosai megelégelték, hogy egyes turbószerb internetes fórumok rendszeresen szerveznek "buszos kirándulásokat" a fővárosba, kiváltképp akkor, ha ott egy kis utcakő-hajigálásra is sort lehet keríteni. A Gay Pride ellenzői is általában ezt hozzák fel érvként, vagyis nem magával a demonstrációval nem értenek egyet, hanem a kukaborogatással meg a szép új trolibuszok ablakainak bezúzásával – amiket jellemzően pont az ellentüntetők szoktak csinálni.
Rendőr a huligánnak: "Az én Belgrádomat jöttél rombolni?!"
(Ínyenceknek: "Beži, bre! Boli me kurac odakle si... Moj Beograd si došao da lomiš?!
Jebem li vam majku svima, da vam jebem! Marš, bre!")
A belügyminiszter később megdicsérte a fenti mondatért
("Azért ha legközelebb pedagógust játszol, ne káromkodj mellé!")
2011. október 2-án ismét melegfelvonulás lesz a szerb fővárosban. A szervezők remélik, hogy a rendőrség (a tavalyi évhez hasonlóan) képes lesz szavatolni az esemény biztonságát. Goran Miletić, ismert LMBT-aktivista megelégedésének adott hangot, amiért politikusok és vezető értelmiségiek mellett az állami intézmények képviselőinek többsége kiállt a rendezvény mellett. (Dragan Đilas főpolgármester nemrég ugyan bírálta a rendezvényt, de úgy látszik, ez nem szegte a szervezők kedvét.) A Gay Pride sajtótájékoztatóján kiderült az is, hogy az idei esemény valójában három részből áll majd: egy nyitóbeszédből, az ezt követő felvonulásból – melyre következetesen "sétaként" hivatkoztak –, és egy koncertből. Miletić szerint mind a kormányzó Demokrata Párt, mind pedig az ellenzéki Szerb Haladó Párt támogatja a rendezvény megtartását.
A szervezőbizottság sajtótájékoztatója
"Belgrád polgárainak többsége készen áll a Meleg Méltóság Menetére, és nem fognak utcai harcot vívni ellene, még ha nem is tetszik nekik" – nyilatkozta Nenad Đurđević, az Emberi- és Kisebbségi Jogok Igazgatóságának elnöke. (Az Igazgatóság az azonos nevű, de egyéb dolgokkal is folgalkozó szakminisztérium alegységeként működik.) Hozzátette: "A tavalyi parádét beárnyékolta a politikailag és ideológiailag motivált huliganizmus." Đurđević rámutatott arra, hogy az állam a kisebbségvédelmi intézményeken és az önkormányzatokon keresztül is maximálisan támogatja minden egyes csoport azon jogát, hogy nyíltan vállalhassák önmagukat; különösen abban az esetben, ha ők maguk úgy érzik, hogy diszkrimináció áldozatai.
"Sajnos még mindig sokan azt hiszik, hogy a homoszexualitás betegség. Az efféle felvilágosulatlan vélemények szülik az előítéletet" – tette hozzá. "Az LMBT-közösség tagjainak minden joguk megvan a normális élethez, az állami intézmények kötelessége pedig az, hogy támogassa őket és lehetővé tegye számukra, hogy egy békés demonstráció keretei között felhívják a figyelmet problémáikra". A melegek együttélését szabályozó (várhatóan elég liberális) törvények ügyében türelemre intett: a szabadságjogokat szerinte "lépésről lépésre" lehet kivívni, nem egyik napról a másikra. Ez fokozottan igaz akkor, ha a társadalom meglehetősen előítéletes.
Szivárvány-zászló az Emberi- és Kisebbségi Jogok Minisztériumának
belgrádi épületén, 2011 Június 27-én, a Nemzetközi Gay Pride Napon
A radikális ellentüntetők persze ismét nagy erőkkel készülnek a rendezvényre. Ahogy a rendőrök is. Ha lehet, a tavalyinál is nagyobbal. Reméljük, sikerül távoltartani a rendbontókat a békés demonstrálóktól. Kordon, könnygáz biztosan lesz. Ez más balkáni országokban (pl. Horvátország, Magyarország stb.) is így szokás.
UPDATE: "Kicsi Slobo" (azaz: Ivica Dačić belügyminiszter) a mai napon úgy nyilatkozott, hogy mivel a tavalyi kergetőzés legnagyobb vesztesei a rendőrök voltak (való igaz, több rendőrt kellett kórházba szállítani, mint ellentüntetőt), ezért rájuk nézve a legjobb az lenne, ha a szervezők lefújnák a Gay Pride bulit. Egyes rendőrszakszervezetek is hasonló véleményen vannak. (09.23.)