Budapest, Battonya, Hercegszántó, Pomáz stb.
Szeptember 16-án kezdődött az a rendezvénysorozat, mely a Szerb Országos Önkormányzat és a Magyarországi Szerb Kulturális és Dokumentációs Központ szervezésében október közepéig számos különböző helyszínen várja a magyarországi szerbek kulturális öröksége iránt érdeklődőket.
A budapesti megnyitón részt vett Srđan Srećković (képünkön), a szerb kormány diaszpóra-ügyi minisztere. Magyar részről Szászfalvi László egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, valamint Latorcai Csaba államtitkár-helyettes volt ott az eseményen. A főszervező, Gyurity Milán, a szerb kultúrközpont igazgatója az alábbiak szerint foglalta össze a rendezvénysorozat legfontosabb programpontjait:
- A Békés megyei Battonyán kiállítás nyílik Thököly Száva, a szerbek jótevője címmel.
Sava Popović Tekelija, 1761-ben Aradon született szerb nemzetiségű polihisztor, mecénás, a Matica Srpska legendás elnöke; Thököly Imre kuruc hadvezér oldalági leszármazottja volt. Bécsben és Pest-Budán tanult jogásznak, ő volt az első szerb nemzetiségű személy, aki jogi doktorátust szerzett. Később Karađorđe törökellenes felkelését anyagi eszközözökkel és a propaganda útján is segítette. 1805-ben egyébként levelet írt I. Ferenc királynak (német-római császárként II. Ferenc), hogy katonai segítséggel támogassa a középkori szerb állam újjászületését. Világéletében azon munkálkodott, hogy a szerb és a magyar népet összebékítse. (Blogunk egyik szimbóluma is lehetne.) 1838-ban Pesten, a Veres Pálné utcában (a szerb templom közelében) megalapította a Thökölyánumot, mely a városban tanuló – többnyire vajdasági – szerb diákok kollégiuma lett. Ma is működik, nemrég újították fel, Vajdaság Autonóm Tartomány pénzügyi támogatásával. Jelenleg a pesti szerb gimnázium diákjai használják. Thököly Száva végrendeletében minden ingó és ingatlan vagyonát népére hagyta, de rendelkezett arról is, hogy a Szerb Matica költözzék Újvidékre, ám a Thökölyánum maradjon Pesten és a Szerb Pravoszláv Egyház vegye kezelésbe. A kollégium nevelői közé tartozott a híres költő és lapkiadó, Jovan Jovanović Zmaj is.
- Sz. Varga Ágnes pomázi és Snežana Davidović kúlai (Vajdaság) festőművészek tárlataiból nyílik kiállítás a Nagymező utcai Szerb Kulturális Központban.
- A kragujeváci "Liceum" kórus fellépése a pesti Szent György szerb ortodox templomban, szeptember 21-én.
A Szerb utcai Szent György pravoszláv templom
- A magyarországi szerbekról készült dokumentumfilm vetítése a Vörösmarty moziban.
- Hercegszántón a Krug művészeti egyesület kiállítása nyílik. A budapesti székhelyű egyesület alapítója Gyurity Milán.
- A budapesti Nikola Tesla Szerb Tanítási Nyelvű Gimnáziumban romániai szerb írók és képzőművészek mutatkoznak be.
- A Thökölyánumban Dragan Nikodijević, a belgrádi Megatrend Egyetem Kultúra és Média Karának dékánja tart előadást a Szerbia kulturális fejlesztési stratégiájáról.
- A Szerb Kulturális Központban (Nagymező utca 49.) gyermekszínházi- valamint kortárs női irodalmi est lesz. Ugyanott mutatják be október 5-én 18:00-tól A szerb irodalom története című könyvet, melynek szerzője a budakalászi születésű Milosevits Péter, az ELTE-BTK Szláv Filológiai Tanszékének docense, író, költő és műfordító.
Milosevits Péter / Petar Milošević (fotó a szerző honlapjáról)
- A DocuArt moziban kortárs szerb filmeket vetítenek (ha minden igaz, október 7-én, 18:00 órai kezdettel).
- Ivo Andrićról (1892-1975) is lesz egy kiállítás, Nobel-díjas író és/vagy diplomata címmel, az első délszláv irodalmi Nobel-díj ötvenedik évfordulója alkalmából. Megnyitó: október 7-én 18:00-tól. (Helyszín: Nagymező utca 49.)
- A belgrádi Teatar Levo vendégszereplése a Magyarországi Szerb Színházban.
A kulturális hónap záróeseményére Szerbia budapesti nagykövetségén (Hősök tere) kerül sor, október 14-én. Fellépnek a belgrádi Nemzeti Színház operaénekesei: Aleksandra Angelov (szoprán) és Miša Jovanović (tenor). Zongorán kísér Ivan Jovanović. Branka Bašić pedig magyarországi szerb népdalokat ad elő.
UPDATE: Noha a szerb kultúrközpont által szervezett eseménysorozatnak nem része, mindenesetre ide tartozik a Szeged–Szabadka Sínbusz Kultúrcsempész Fesztivál, melynek időpontja: 2011. szeptember 28.- október 3.
UPDATE2: A Sínbusz fesztiválról szóló videó is megérkezett, bővebb információ pedig a Magyar Szó cikkében olvasható. (okt. 2.)