Recesszió
"Nem igaz, hogy a behajtócégek nem zaklatják a polgárokat. Engem naponta tízszer hívnak fel, az otthoni és a munkahelyi számomon is. Gyakran a kiskorú gyerekeimmel beszélnek, akik emiatt rémülten azt kérdezik, hogy az adósság miatt börtönbe fogok-e kerülni. Egy bankban dolgozom, ott is gyakran hívnak, ami az ügyfelekkel végzett munkámban is zavar, és a főnökeim is rossz szemmel nézik a furcsa telefonbeszélgetéseimet." – osztotta meg gondjait a szerbiai Blic napilappal egy 38 éves asszony, a közép-szerbiai Čačak városából.
Az asszonyt még csak így zaklatják
A nő tízezer dinár körüli tartozást halmozott fel egy telefontársaságnál, ami a kamatokkal együtt tizenötezer dinárra nőtt (kb. negyvenötezer forint). A telefontársaság egy behajtócégnek adta el a tartozást, akiknek a telefonos operátorai a nő állítása szerint egyrészt lehetetlen határidőkkel bombázzák, például azzal, hohgy fél órán belül fizesse be az aktuális részletet, és emellett a gyerekeit ijesztgetik, őt pedig durván alázzák: "Szégyellje magát, hiszen Ön egy bankban dolgozik." – ilyen és hasonló stílusban próbálják rávenni a teljesítésre.
"A férjem elvesztette a munkáját, az én ötvenezer dináros fizetésemből élünk (kb. százötvenezer forint), amiből harmincezret a hiteltörlesztésekre kell fordítanunk. Egy műtéten kellet volna, hogy átessek Belgrádban, de nem volt pénzem elutazni. A pénzbefizetésre sürgető telefonos operátorok olyan elérhetőségeimhez is hozzájutottak, amelyeket nem adtam meg. Sem az otthoni, sem a munkahelyi számomat nem adtam ki annak a telefontársaságnak, aki továbbértékesítette a tartozásomat. Emellett az engemet zaklató operátorok soha sem mutatkoznak be, holott ők jól tudják a nevemet, címemet, egyéb adataimat. Volt, hogy annyira felidegesített a lekezelő hozzáállásuk, hogy én is arra kértem őket, adják meg az ő adataikat, erre az volt a válaszuk, nekem ahhoz nincs jogom, mert én csak egy adós vagyok."
Mi lesz, ha majd így is?
A nő tartozását megvásárló behajtócég, az Eos Matrix igazgatónője, Irina Lada tagadja, hogy a munkatársai bárkit zaklatnának, különösen egy adós kiskorú gyerekeit.
A szerb ombudsman, Saša Janković azt javasolja, hogy amennyiben valóban megfenyegetik az adóst, tegyen rendőrségi feljelentést, de egyébként a behajtócégekre az adósságok törvényesen engedményezhetők, és önmagában a telefonos megkeresések még nem jogszabályellenesek. Egyben az állampolgári jogok biztosa felveti a szerb állam felelősségét, hogy a gazdasági válságban miért hagyta a polgárait eladósodni, sőt a személyautók lakossági hitelre vásárlását egyenesen ösztökélte.