Lakossági Wikileaks
Mégpedig fortélyosan főképp azokat a kis- és középvállalkozásokat veszik górcső alá, amelyek gyanúsan zsíros állami vagy önkormányzati megrendeléseket kaparintottak meg.
Például tavaly márciusban épült meg a képen látható Kraljica mora ("Tenger királynője", maga Jadranka Kosor kormányfő-asszony keresztelte meg ünnepélyesen) nevű vitorlás oktatóhajó, amelyet a horvát matrózok képzésére használnak.
E hajónak az irányítására közbeszerzést írtak ki, amire csak egyetlen cég pályázott, a rijekai székhelyű Damaco.
A mikrovállalkozásnak csupán négy alkalmazottja van, és mivel megszerezte az évi kétmillió kunás megbízást (kb. 86 millió forint), bizonyára fellélegezhetnek, ugyanis az elmúlt két évben semmilyen forgalmat sem bonyolítottak. A Jutarnji list napilap megpróbálta felvenni a kapcsolatot a családi vállalkozás tulajdonosával, Berislav Vranićtyal, de csak azt az információt sikerült megszerezniük, hogy fiával együtt távoli külföldi úton tartózkodik, és más valaki sem tud a cég nevében nyilatkozni.
A Damaco csak az egyike azon vállalkozásoknak, amelyek a forgalmuk több mint 80 százalékát állami megrendeléseknek köszönhetik.
Andreja Dujmović alkalmazottak nélkül ténykedő, egyszemélyes építész-tervezőirodája, a Studio AZ 1.54 millió kunás (kb hatvanhatmillió forint) megrendelést nyert a horvát pénzügyminisztériumtól. Egyedüli megrendelője egyébként is ez a kormányszerv, mely megbízásából többnyire határátkelőhelyeket tervez. Annak ellenére, hogy kizárólag állami tőgyön lóg az építésznő, meglehetősen határozottan nyilatkozott a sajtónak: "Ha nem kapnék állami megbízásokat akkor sem mennék tönkre. Ha van pályázat jelentkezek, és ha megnyerem, akkor megcsinálom."
De ki is e horvát közbeszerzési Wikileaks motorja?
Marko Rakar informatikus, az átláthatóság egyik horvát élharcosa, aki elvégezte – gyakran manuálisan – a sziszifuszi favágómunkát, és a közbeszerzési közleményeket is tartalmazó horvát hivatalos lapban közzétett, meglehetősen átláthatatlan pályázatok adatait úgy rendszerezte, hogy azokban viszonylag egyszerűen lehessen keresni, például a fenti paraméterek alapján: melyik cégek éves forgalmában haladja meg az állami megrendelések mértéke a 80%-ot. De akár arra is kereshetünk, hogy melyik közbeszerzésnél 0% az eltérés a nyertes ajánlat és a kiíró által még érvényesen elfogadható ajánlat között. Például a JP Morgan Chase Bank londoni fiókjának sikerült centire belőni a fiumei autópályaüzemeltető százharmincötmillió eurós hitelkonstrukciójának a feltételeit. (Nem szeretnénk lemenni populistába, mindez svindli nélkül is történhetett, viszont aki konyít a horvát közbeszerzési eljáráshoz, ezeket az ügyleteket könnyebben ellenőrizheti a csoportosított adatbázis segítségével.)
Rakarnak projektjéhez egy komoly médiapartnert is sikerült beszerveznie, a mind a nyomtatott, mind az online sajtópiacon egyik legnagyobb horvát napilapot, a Jutarnji listet.
A Jutarnji list nem csak közérthető cikkekben mazsoláz a furcsa ügyletekből, hanem olvasói számára felelevenítette a szomszéd feljelentésének "szép" kelet-európai hagyományát. (Azért ne legyünk méltánytalanok magunkkal, kelet-európaiakkal szemben, a Fejlett Nyugaton is réges-rég tudják, hogy "feljelenteni jó." Például a második világháború alatt, a Franciaországot megszálló náci Németország megszervezte az ellenállók lakossági feljelentését, minek következtében a derék gestapósok nem győzték a munkát, ugyanis az öntudatos francia citoyenek tömegesen jelentgették fel haragosaikat mindenféle csip-csup ügyek apropóján.)
Hallott valami gyanús ügyletről a városában? Jelentse a Jutarnjinak!
A Jutarnji list az olvasóktól az alábbiakat várja:
1. A gyanús adatok: Adja meg a részletes adatokat, amelyek a (horvát) Wikileaks-adatbázisában szerepelnek. Sceenshot-keresés megkönnyíti a munkánkat!
2. Helymeghatározás: Hol történt a gyanús ügylet? Melyik településen került sor a transzparenciát sértő közbeszerzésre?
3. A problematikus beszerzés leírása: Írja le, hogy miért tartja az esetet problematikusnak. Néhány mondatban vázolja fel a szituációt, vagy akár részletesen is kifejtheti az egész esetet.
4. Név, vezetéknév, álnév: Adja meg a teljes nevét, vagy az álnevét, ami alapján felvehetjük Önnel a kapcsolatot.
A Jutarnji list az információk ellenőrzését követően és a gyanú beigazolódása esetén az összes ilyen történetet leközli!
e-mail kapcsolat: hrvatski.wikileaks@gmail.com
Ha Julian Assange, az "igazi" Wikileaks atyja, az őt szexuális zaklatással vádoló svéd hölgyeket nem is termékenyítette meg, de a közügyek transzparenciájáért harcoló profik és amatőrök összefogására mindenesetre megtermékenyítő hatást gyakorolt. Például nálunk Bodoky Tamás oknyomozó újságíró szervezésében már hónapok óta aktív az atlatszo.hu.
Hogy a horvát módszer hasznossá válik-e a közélet megtisztításában, avagy inkább az egymás feljelentgetésének következtében a mikroközösségek kapcsolati hálóját rongálja, netán az érdektelenségbe fullad, majd elválik.