MOL–INA-dosszié
Mihail Gucerijev
Rég foglalkoztunk a MOL–INA-üggyel, pedig Ivo Sanader büntetőpere még mindig folyamatban van. A MOL-féle, állítólagos tízmillió eurós vesztegetés csak az egyik vádpont a maratoni hosszúságú, kissé leült ügyben. Azonban a mai tárgyalási napon történtek hoztak némi izgalmat, különösen a MOL-vonallal kapcsolatban.
Ma hallgatták meg a volt horvát kormányfő, Ivo Sanader védői által tanúnak megidézett orosz olajmágnást, Mihail Gucerijevet, aki a Rusznyeft nevű cégén keresztül került kapcsolatba a vád koronatanújával. Az ügyben a magyar ügyészség az orosz oligarchát még tavaly decemberben meghallgatta. Hernádi Zsolt gyanúsítottkénti kihallgatását a horvát ügyészség már tavaly júniusban kezdeményezte, amit a magyar kollégáik elutasítottak arra hivatkozva, hogy az Magyarország államérdekét veszélyeztetné. Az ismételt megkeresést megint elutasították a korábbival azonos érvekkel, mint azt a zágrábi tárgyaláson ismertették.
A mostani zágrábi tárgyalásra Boeing 737-es magánrepülőjével érkező oligarchát Fazakas Imre, nem MOL-vonalon ténykedő magyar kőolajos kísérte el. (Legalábbis a MOL részéről folyamatosan cáfolták, hogy Fazakasnak az elmúlt években bármilyen köze lenne a MOL-hoz, ennek ellenkezőjére utaló bizonyíték eddig nem került elő.)
A vád koronatanúja, a szintén korrupciós bűncselekményekkel vádolt horvát nagyvállalkozó, Robert Ježić ugyanis azt állítja, hogy a tízmillió eurós kenőpénzt az INA-ban történő irányítás fejében a MOL Sanadernek az ő cégein keresztül fizette ki. Az ominózus első ötmillió (már ha igazat mond Ježić, és ez a pénz tényleg a Sanadernek szánt MOL-kenőpénz) a vita tárgya, amit a Xenoplast nevű, svájci székhelyű cégének utaltak.
A védelem tanúja, Mihail Gucerijev viszont azt állítja, hogy ezt a pénzt Robert Ježić tőle lopta el, ugyanis az Adria északi partjától szeretett volna kőolajvezetéket kiépíttetni, amihez a korábban Sanader szűk köréhez tartozó Ježić támogatását kérte, ám az ügylet dugába dőlt, ezért egy svájci bíróság előtt már kezdeményezte is a Ježić cégeinek kifizetett pénz visszaperlését. Gucerijev szerint a MOL-nak az ő pénzéhez semmi köze, és, mint a tárgyaláson elmondta: "Nevetséges, ha ennek az embernek (azaz Sanadernek) emiatt kellett bíróság elé állnia."
Az ügyet tárgyaló Turudić bíró az ilyen – egy karakán büntetőbírónak bizonyára nyeglének tűnő – kijelentéseket korábban sem tűrte sem Sanadertől, sem más, egykor vagy akár ma is fontos-gazdag-befolyásos embertől. Az orosz oligarchát is helyreetette: "Az ilyen következtetéseket tartsa meg magának és bízza az igazságszolgáltatásra annak az eldöntését, hogy mivel foglalkozunk."
"Sorry" – hátrált meg az olajmágnás. Az orosz oligarchák életébe is kaptunk egy kis betekintést: Gucerijev a bíró kérdésére elmondta, hogy 300-400 cége van, a pontos számukat nem tudja, az operatív feladatokat nem ő látja el, és nagyon sokféle ágazatban ténykedik. "Állandóan üzletelek. Az elmúlt két napban kb. egymilliárd dollár értékben kötöttem üzleteket. A lényeg, hogy olcsón vegyek, majd aztán drágán adjak el." – avatta be a horvát tárgyalás nagyérdeműjét a tuti üzlet titkába.
Fazakas Imre
Fazakas Imrével 2008-2009-ben kezdtek foglalkozni a Horvátországon keresztül haladó Adria-kőolajvezetékkel (tulajdonképpen a Barátság-kőolajvezeték kiegészítése egy adriai leágazással) aminek bukta lett a vége. Gucerijev elmondta, hogy ez egy ilyen biznisz, az ötmillió eurós veszteség nem egy komoly nagyságrend az ő világában, hiszen tavaly csak a tőzsdei árfolyamveszteségek miatt ötszázmillió dollárt bukott, azonban részéről elvi kérdés, hogy ne lopják meg. Gucerijev a horvát ügyészek kérdésére elmondta, hogy 2008-ban Angliában élt, ugyanis még előző évben elszökött Oroszországból, ahol 70 vádpontban is eljárás indult ellene különböző gazdasági ügyekben, azonban mint mondta, azóta szépen lassan rendeződik a helyzete. Arra az ellentmondásra – ahogy azt a tegnapi tárgyalási napon Fazakas Imre, mint a védelem másik tanúja elmondta –, miszerint az ötmillió euró az övé (vagyis az ő cégéé) volt, amin Ježić cégének földeket kellett volna venni a vezetékhez, Gucerijev csak annyit mondott: ha Fazakas úgy mondta, akkor úgy is van, mivel az operatív üzleteket Fazakas intézte.
Elmondta, hogy Fazakast 2000 óta ismeri, és jó kőolaj-szakembernek tartja. Gucerijev Hernádit is évek óta ismeri, a barátjának tartja, és mint mondta, az olajszakma egyik kevés, rendkívül tisztességes szereplője. Elmondta, hogy 2003-2004-től fele-fele arányban tulajdonos a MOL-lal egy olyan társaságban, amely Nyugat-Szibériában termel ki kőolajat: "Körülbelül évi egymillió tonnát, ami orosz viszonylatban nem jelentős tétel, de a MOL-nak elég sok." Még azt is hozzátette az orosz oligarcha, hogy a kőolajbizniszben az üzleti titkok megőrzése rendkívül fontos, amit képletesen ismertetett a bírósággal: "Még a feleségednek se mondhatsz el semmit az üzletről, mert kifecsegheti a barátnőjének."
A mai tárgyalási napról Sanader is elégedetten nyilatkozott az újságíróknak. Szerinte tegnap Fazakas, ma pedig Gucerijev eredményesen cáfolta meg a MOL-féle vesztegetési vádat. Gucerijev a horvát újságíróknak udvariasan megdicsérte a szép országukat és elmondta, hogy feltétlenül ellátogat még máskor is. Jövő csütörtökön Flavio Sanadert, Ivo Sanader Svájcban élő fivérét hallgatják meg tanúként. Robert Ježić szerint ugyanis a svájci kifizetésekbe őt is bevonták.