Zoran Mladenović és 47 sorstársa a szerbiai Vranje helyi televízióján sugárzott hirdetés alapján jelentkezett külföldi munkára. A munkanélküliséggel sújtott, macedón határhoz közeli szerbiai városban a 6-8 dolláros órabért ígérő oroszországi álláslehetőségen közel félszáz férfi kapva-kapott.
Július 8-án érkeztek meg repülővel Moszkvába, majd a hosszú autóbuszos zötykölődést követően, döbbenten vették tudomásul, hogy a rohamtempóban épülő, téli olimpiára készülő Szocsi helyett a csecsen főváros, Groznij volt a végső úticél.
"Attól féltem, hogy egy kórházba visznek, ahol kiveszik valamelyik szervemet." – mesélte el kálváriájuk kezdetét a belgrádi Blic újságírójának a képen látható férfi. Mladenović e tekintetben megnyugodhatott, azonban a kapott munka cseppet sem volt megnyugtató. A városnak egy olyan részén dolgoztak, amit annak idején az orosz légierő porig bombázott. Egy hatalmas, egy hektárosnak tűnő, négy méter magas bádogkerítéssel körülvett területen kellett árkokat ásniuk.
"Eleinte furcsálltuk, hogy miért nem munkagépekkel ásnak ekkora mennyiségben, azonban amikor az első, fel nem robbant bombára találtunk, akkor döbbentünk rá, hogy miért is ilyen óvatos a megrendelő."
A munkásokat toborzó és velük kiutazó, szintén vranjei szervezőt azonban mindez nem lepte meg:
"És mi van akkor ha bomba? Kiveszed és arrébb dobod!" – bagatellizálta el a dolgozók kiutaztatását és munkába állását megszervező közvetítő az ügyet. A kifizetésükkel is csak hitegetett, és kiderült, hogy az útlevelükben szereplő vízum is hiányos: az alapján nem vállalhattak volna munkát, ezért ha az orosz hatóságokhoz fordulnak, akár le is tartóztathatták volna őket. A kihasznált munkások fejenként alig 150 dollárnak megfelelő rubelt kaptak három havi munkáért. Nagy nehezen sikerült összedobniuk az útiköltségre valót, aminek fejében egy helybéli elszállította őket Moszkvába. A három napos út után a moszkvai szerb kereskedelmi kamarán kaptak annyi pénzt, hogy szeptemberben hazarepülhessenek.
A lényegében rabszolgamunkában tartott, becsapott emberek otthon feljelentést tettek a két szervező ellen.
A hazai krónikus munkanélküliség miatt nem csak nyugaton, de keleten, Így Oroszországban sem ritka a szerbiaiak külföldi munkavállalása. Az újvidéki Magyar Szó napilap például idén nyáron bánáti hegesztőmunkások oroszországi idénymunkájáról számolt be. Az ő esetükben sem vált minden valóra az ígéretekből, de távolról sem részesültek olyan gátlástalan átverésben, mint a vranjeiek.