Úgy gondolná az ember, hogy egy olyan gyönyörű természeti adottságokkal megáldott országba, mint amilyen Horvátország, jóval több külföldi költözne, mint ahányan kitelepülnének.
Dubrovnik madártávlatból Fotó Shutterstock
A gazdasági válság azonban déli szomszédunknál is megtette a hatását. Míg tizenhárom évvel ezelőtt, 2000-ben még harmincezer külföldi tervezte azt, hogy Horvátországba telepszik át, addig tíz évvel később, 2010-ben már csupán ötezren. Annak ellenére csökkent drasztikusan Horvátország vonzóereje, hogy három éve már karnyújtásnyira kerültek az európai uniós tagságtól, idén nyáron pedig már formálisan is teljes jogú EU-taggá válik az ország.
A horvát statisztikai hivatal adatai szerint 2010-ben a migrációs trendek negatívvá fordultak át. 4875 fővel többen települtek külföldre, mint ahányan Horvátországba költöztek. (Az ország lélekszáma Magyarországénak kevesebb, mint fele.)
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy talán azért, mert tengerparti, hajós nép, a horvátok mindig is könnyedén költöztek el messzi tájakra. A horvát diaszpóra legendás összetartását, egymás megsegítését pedig még a szerbek is elismerték még azokban az időkben is, amikor a két nép között a leginkább elmérgesedett a viszony.
Az Index.hr horvát internetes portál beszámolt egy friss közvéleménykutatás eredményéről, amely szerint a horvátok 32 százaléka költözne el Németországba, Ausztriába vagy Svájcba és a lakosságnak csupán 7 százaléka gondolja úgy, hogy kizárólag Horvátországban képzelné el a jövőjét.
Németország a legvonzóbb ország a horvátok számára. Régióra bontva különösen a szlavóniaiak körében (22%-os népszerűségnek örvend a kelet-horvátországi körzetben, míg a zágrábiaknak csak 8%-a kezdene új életet Németbe'). Majd Svájc és Ausztria a további sorrend az európai célországok közül.
A teljes migrációs hajlandóság korántsem korlátozódik Európára, ugyanis a horvátok további 12%-a még távolabbi tájak felé venné az irányt. USA, Kanada és Ausztrália a három, közkedvelt tengerentúli úticél.
Vagyis horvát szomszédaink mint annyi minden másban, ebben is rendkívül hasonlítanak ránk, magyarokra, azzal az eltéréssel, hogy kevésbé "Londonbuzik", mint mi.
Persze egy dolog a vágyakról nyilatkozni egy közvéleménykutatás során, és más tészta a tényleges kivándorlás, de a horvátok azért meglehetősen képben vannak az úticélokkal, ugyanis az összes felsorolt országban hagyományosan kiterjedt diaszpórával képviseltetik nemzetüket.