Minden helybéli baba megszületésekor tízezer kunát kapnak a szülők (kb. négyszázer forintot) majd három éves korukig évente még öt-, ötezret. A teljes juttatás egymillió forintot tesz ki.
Még ennél is jelentősebb summa, hogy a gyerekek négy éves koráig az édesanyák évente huszonötezer kuna (újabb egymillió forint per év) anyasági pótlékot kapnak a kis községtől.
Az óvoda ingyenes, az általános iskolások tankönyveit és az iskolai étkezést is szintén teljes egészében a falu költségvetése állja.
A faluból egyetemre járók havi négyszáz kuna (tizenhatezer forint) ösztöndíjat kapnak településüktől.
Az általános iskola informatikai felszereltségéről és a tantermek állagáról a faluba látogató norvég nagykövet azt mondta:ilyen színvonalat idáig csak otthon, Norvégiában látott.
A helybéliek nem fizetnek a kommunális szolgáltatásokért, a közterületek mégis ápoltak, rendezettek. Bajorországban is megállnák a helyüket.
A helyi lakosság a főteret és a XIX. századi templomot a saját adományaikból, állami, megyei, vagy uniós támogatás nélkül tatarozta. Igaz, hogy egy Kanadába kivándorolt, idevalósi származású, gazdag ember is adományozott egy komolyabb summát.
Kalinovac (magyarul Kalinóc) egy mindössze ezernyolcszáz fős, kicsiny horvátországi falu a magyar határ közelében. Hogy minek köszönhetik a cseppet sem gazdag Horvátországban ezeket az idillikus feltételeket?
Földgázkitermelés folyik a községhez tartozó földeken, és a MOL-INA konzorcium a vonatkozó horvát törvények szerint a falu kasszájába fizet be évente 6-7 millió kunát.
Persze a "talált pénzt" értelmetlen beruházásokra is el lehetne pazarolni, vagy éppen szétlopkodni. Ám a település lakóit nemzedékeken keresztül a szorgalom és a tanulás jellemezte. Már akkor jelentős számú volt az idevalósiak közül a felsőfokú végzettségű, amikor az a környező falvakban még egyáltalán nem volt divat:
„Míg mi a tehenet simogatjuk, addig a kalinovaciak az iskolapadot koptatják!" – tartja a szólásmondás a szomszédos falvakban.
A gyermekvállalás támogatása sem viseli meg a falu büdzséjét, mert a kecsegtető kifizetések ellenére is mindösszesen 6-7 gyerek születik évente. Azért is vezették be a juttatásokat, hátha nagyobb lesz a kedv, hiszen ez a falu is az elöregedéssel küzd.
Szerencsére helyben munkalehetőség is nyílik, mivel harminc magáncég üzemel a településen, ami egy kis, mezőgazdasági faluban szintén kurriózum. A legnagyobb cég, a Rasco kommunális vállalatoknak gyárt munkagépeket. 250 dolgozót foglalkoztat, még a környező városokból, Varasdról és Csáktornyáról is ingáznak az alkalmazottaik.