A szerb önkéntes/zsoldos harcosok lassan tényleg bejárják a világ harctereit. Az gyakorlatilag tény, hogy Líbában, Szíriában és Ukrajnában is részt vettek szerb állampolgárok a harcokban. A kormánynak egyre kellemetlenebb a különféle szabadcsapatok tevékenysége, jelenleg az oroszbarát erők mellett harcoló csetnikek okoznak diplomáciai feszültséget.
Rasim Ljajić miniszter a belgrádi Politika című napilapnak adott interjúban azt mondta: "nem hagyhatjuk, hogy a háborúzás szerb állapolgárok legitim foglalkozása legyen". Ahogy korábban más fegyveres konfliktusokban is, az ukrán harctéren is megjelentek a szerb harcosok, akik, hogy a baj még nagyobb legyen, a nyilvánosságot is szeretik.
Hírekben szerepelnek, fényképeket posztolnak, ezzel pedig Szerbia ilyen téren amúgy sem éppen túl jó hírét rontják. Ezért kezdeményezték a szerb Btk. módosítását, amely büntetné a szerb állampolgárok részvételét külföldi fegyveres konfliktusokban, sőt azokra is büntetés várna, akik bármilyen módon segítik a szerb állampolgárokat ebben.
Rasim Ljajić akkor tett először javaslatot ilyen jogszabályra, amikor Szandzsákba (muszlim többségű szerbiai régió) megérkeztek az első holttestek Szíriából.
"Nem lehet megengedni, hogy valaki fapofával kilépjen a házából, fogjon egy puskát és háborúzni menjen, aztán hazajöjjön, mintha semmi sem történt volna" - mondta el a politikus, aki szerint nemzetbiztonsági kockázatot is jelentenek ezek az állampolgárok, akik a legradikálisabb politikai és ideológiai nézetek követői is egyben. Szerbiának külpolitikai problémát is okoztak már ilyen csoportok, amikor például amiatt adódott némi félreértés az új líbiái vezetéssel, mert korábban szerbek küzdöttek Kadhafi oldalán - idézi a csak nyomtatásban megjelent interjút a szerb közszolgálati csatorna, az rts.rs.
A sajtóban megjelent már, hogy napi 2000 dollárt kapnak az Ukrajnában harcoló csetnikek, de 10 000 ezerről is szóltak már a hírek. A Krímen a Vice News is találkozott korábban szerb zsoldosokkal. Érdekes egyébként, hogy nyomják az angolt az egyszerű csetnikek.