A montenegrói Vijesti adta hírül, hogy az egyik kotori gimnázium idén érettségiző tanulója, bizonyos Vanja Jotić egy olyan pólóban jelent meg a tablókép-fotózáson, amin a "NEM FELEJTETTÜK EL – NEM A NATO-RA!" megfogalmazású felirat szerepelt, háttérben az 1999-es bombázások képeivel.
Az iskolai újságban azonban a diákot ábrázoló fotó már az említett felirat és képek nélkül jelent meg, vagyis a pólójáról kiretusálták a teljes mintát.
Jotić – aki egyébként aktív tagja a Mozgalom Montenegró Semlegességéért elnevezésű szervezetnek – azért fordult a médiához, mert úgy érzi, a gimnázium vezetősége megsértette emberi jogait. A felvételek elkészítéséért felelős tanár ráadásul nem akarta elismerni, hogy manipulálta a képet; azt akarta bizonygatni, hogy Jotić sima fehér pólót viselt (noha a fotón látszanak a Photoshop-beavatkozás nyomai).
"Sérült a szabad és személyes véleményhez való jogom, mindenekelőtt az a jog, hogy a hivatalostól eltérő, alternatív véleményem legyen, ami egyébként a demokratikus társadalom egyik alapja kellene, hogy legyen. Mindezt a tudomásom és az engedélyem nélkül követték el, tehát még csalásról is beszélhetünk. A társadalom felnőtt tagjaként jogom van ahhoz, hogy saját álláspontom legyen, amit egyebek mellett az ország katonai semlegességét támogató mozgalomban való tevékeny részvételemmel is kifejeztem, illetve továbbra is szilárdan ki fogok állni mellette. Ez az én általános emberi jogom, melyet az Alkotmány is garantál" – nyilatkozta a végzős gimnazista.
A hírportál kérdésére az iskola vezetője megerősítette, hogy valóban retusálták a képet, mielőtt a suliújságban közreadták volna. Božo Perović kihangsúlyozta, hogy az intézmény házirendje kifejezetten tiltja a politikai aktivitást az iskola területén, bármennyire is egyetért nevelőként azzal, hogy a diákok készek kiállni a véleményük mellett. "Az iskola mindenki személyes jogait tiszteletben tartja, különösen a tanulók szólásszabadsághoz és szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogait, amennyiben ezek nem ütköznek az intézményünk alapszabályaival" – mondta az igazgató. Arra is rámutatott, hogy ha a gimnázium mégis engedélyezné az említett politikai üzenet publikálását, azzal azt kommunikálná, hogy az intézmény egésze a diákéval azonos állásponton van. Perović ugyanakkor mindehhez hozzátette, hogy természetesen neki magának (mint bármely állampolgárnak) ugyanúgy megvan a személyes véleménye Montenegró esetleges NATO-csatlakozásáról, ám ezt nem lenne helyes közölni, különösen nem az iskola területén, vagy az iskolával összefüggésben.
Montenegró 2008 óta az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének tagjelöltje, jelenleg Bosznia-Hercegovinával és Macedóniával együtt tartoznak a belépés előtt álló országok közé. Mint ismeretes, Horvátország és Albánia 2009-ben csatlakoztak. Szerbia esetében a NATO-tagság nem része sem a rövidtávú, sem pedig a hosszútávú célkitűzéseknek. A Jugoszláv Szövetségi Köztársaság (Szerbia plusz Montenegró) elleni NATO-bombázások tizenötödik évfordulójára aktualizált, tavaly megjelent posztunk itt olvasható.