Egészen izgalmasat nyilatkozott Mirko Cvetković szerb miniszterelnök a pénteken (09.03.20.) esedékes belgrádi szerb-horvát találkozó előtt. Ivo Sanader horvát kormányfőnek azt fogja javasolni, hogy a két ország kölcsönösen vonja vissza az egymás ellen tett "nemzetközi feljelentéseket". Fátylat rá, mi?
A napfényes Horvátország népirtással vádolja a fenyvesek borította Szerbiát és viszont. Mirko Cvetković kiemelte, hogy ez egy lehetőség lenne arra, hogy hosszú távon rendbehozzák a két ország viszonyát. Jó esély arra, hogy oldják a két ország közötti feszültségeket, amelyeket a közelmúlt eseményei és a politikai szándék gerjesztett - írja a Deutsche Welle szerb verziója.
Menekültek, határ, körözések
Cvetković szerint az egyik legfontosabb kérdés azoknak a szerbeknek a visszatérése, akik a Vihar elől menekültek el 1995-ben. A miniszterelnök szerint, bár mintegy 100 ezer szerb már visszatért, biztosítani kell minden menekültnek a megfelelő kártérítést, biztosítani kell számukra a megfelelő életfeltételeket. A horvátokkal egyenrangú állampolgárként kellene őket kezelni - mondta Cvetković, aki szeretné rendezni a határvitát is a két ország között. A szerbek szerint a határnak a Duna közepén kellene húzódnia, nem pedig néhol átlépnie azt, ahogy jelenleg áll a dolog. Cvetković beszélt még az úgynevezett "vörös körözések" számának csökkentéséről is. Nem kommunistákat köröznek ilyen külön kategóriában a horvátok, hanem feltételezett háborús bűnösöket. A félelem a jogos, vagy jogtalan felelősségre vonástól sok menekült szerb családot akadályoz meg a visszatérésben, a nevek jókora része ugyanis nem nyilvános, így sosem tudhatod, rajta vagy-e a listán.
Hogy Cvetković miniszterelnök gesztusa és tárgyalókészsége mennyire vehető komolyan az nem kétséges. Biztos komolyan gondolja. Ő maga azonban eléggé komolytalan egy figura. Szerbiában régóta nyilvánvaló, hogy csak egy kirakatember. Annak ellenére, hogy "beosztása" miniszterelnök nem valami nagy faktor a szerb politikai életben. A kormánykereket eddig még nem vehette kezébe, de az is lehet, hogy csak fényképen látta. Naponta jelennek meg róla karikatúrák, amelyeken kávét szervíroz a kormány, papíron nála alacsonyabb rendű, de valójában befolyásosabb tagjainak, vagy a takarítóktól érdeklődik, hogy mi történt a zárt ülésen.
A horvát kolléga, Ivo Sanader is nagyon készül Belgrádba. A sajtó meg már pár nádpálcát el is tört a seggén, mióta bejelentette, hogy a szerb fővárosba utazik. Úgy vélik, Sanader csak azért igyekszik Belgrádba (amit az elmúlt 5 évben csak két alkalommal tett), hogy elmenekülhessen a dugába dőlő gazdaság, a sztrájkkal fenyegető szakszervezetek és az EU csatlakozási folyamatot szegélyező kudarcok elől. Legalább addig sem ezekkel vannak tele a címlapok - fogalmaz az index.hr újságírója. Sanader olcsó külpolitikai bohóckodással próbálja elterelni a figyelmet a problémákról - írja a horvát hírportál. Sanader szemére vetik, hogy ezzel is késésben van. Belgráddal sokkal intenzívebb kapcsolatot kellett volna eddig is fenntartani, és egy Bosznia és Hercegovinába tett látogatás sem merülhet ki szerintük abban, hogy csak a helyi horvát pártokkal és vezetőikkel találkozik, meg elmegy valami népdalkörbe.
Sanader belgrádi látogatását egyszerű pózolásnak titulálják, amellyel csak Brüsszelnek akarja megmutatni, milyen tárgyalókész is valójában, miközben a francia EU elnökség ideje alatt mindössze egy alkalommal fáradt el Párizsba, ahol Sarkozy napokig váratta, mielőtt méltóztatott találkozni vele. "Érdekeseznek" a horvát kollégák. Azt mondják: érdekes, hogy csak akkor veszi elő a külpolitikát, amikor szar kerül a palacsintába. Érdekes, hogy csak a határviták vannak folyton terítéken a szomszédokkal, meg a múltbéli sérelmek, érdekes, hogy Szerbia egyébként csak akkor érdekes, amikor egymást kell összeszarozni a nemzetközi fórumokon. Neadjisten, amikor kiderül, hogy a szerb és a horvát maffiának jobbak a kapcsolatai, mint a két ország kormányának. Érdekes, hogy a szerbekkel ápolt kapcsolat hirtelen ilyen érdekes lett, miután Szlovénia lekevert pár pofont. Legalább egy napra lekerül a címlapról, mekkora szarban van az ország.