Az internet elterjedésében úttörő szerepet játszott a pornográf tartalom. Többnyire unatkozó fiatal férfiak, főiskolások, egyetemisták, irodisták szórakozgattak nénis képek nézegetésével munka vagy tanulás helyett. (Ma már persze ilyen haszontalan netezgetést elképzelni sem tudnánk :-))
Klasszikus vicc a tárgyban a kilencvenes évekből: „Eladó a teljes internetes tartalom: 9900 darab DVD-re kiírva, pornó nélkül: 1 DVD-n.”
Az Ex-Yu nosztalgia egyik internetes fellegvárán, a Leksikon Yu-mitologijén a témák között felbukkant a korabeli volt jugoszláv szexszimbólumok felelevenítése, éspedig a lehető legprofánabb apropóból: ki melyikre gondolt, miközben Onán bűnébe esett.
Szó sincs kemény pornóról. A gyűjtemény mai szemmel nézve megmosolyogtató, ártatlan fényképek tárháza, többnyire megkopott magazinokból, lemezborítókról. És ami mindezt igazán bájossá teszi, a zsenge ifjúságukat sóvárogva visszasíró, egykori(?) marokmarcsa-vitézek nosztalgiázása ezekről a színésznőkről, énekesnőkről, sportolónőkről, tévés bemondónőkről, meg a mindenkori jugó show-business többi ügyeletes dögös nőcijeiről. (Hozzáteszem, a józan ész határait viszont erősen feszegeti, hogy egyikük saját altesti önjutalmazásait teljes névvel írta meg (persze lehet, hogy kamu név, vagy ami még ótvarabb húzás, mondjuk valamelyik haragosáé, mindenesetre nem egy tucat délszláv névről van szó). Nem irigylem az illető unokáját, ha valamelyik osztálytársa rábukkan az oldalra és rákérdez: Jé, a nagyapád nagydobra veri, hogy kikre verte ki?
A teljesség igénye nélkül íme néhány gyöngyszem a gyűjtésből:
(A képeket és a videókat nem onnan töltöttem, csak a posztolók szövegeit - Styxx)
Azoknak a jugoszláv nőknek a toplistája, akikre a legtöbbször vertük ki
Olivera Katarina
„Erre a színésznő-énekesnőre törte puszta kézzel a poharakat Bekim Fehmiu az Aleksandar Petrović rendezte Tollszedők című 1967-es filmben.
0:43-nál csapja szét a csávó pálinkáspoharakkal mindkét tenyerét. Azonos jelenet, az alsó digitálisan feljavított képminőségű.
A korabeli szerb kommunista vezér, Draža Marković pedig térdelve járta körbe, amíg énekelt. Amikor elkezdtünk rá recskázni, már megkopott a fénye, de a régi képek még közkézen forogtak….Amikor ismét előbukkant, a nyolcvanas évek végén koszovói szerb asszonyok között, az antibürokratikus forradalomhoz és Slobodan Milošević felemelkedéséhez adta a nevét, de ez minket egyáltalán nem érdekelt, mi csak kivertük.”
Tereza Kesovija
„A könnyűzene királynője, aki előbb Titonak, majd Tuđmannak is énekelt. Kiérdemelte előbb a (szocialista) „rezsimhű”, majd az „államalapító” énekesnő eposzi jelzőjét. 1980-ban, az akkori Zágrábi Televízió Vasárnap délután című magazinműsorában magassarkú szandálban és festett lábkörmökkel lépett fel, ezzel sok kamaszodó kissrácot bevezetett egy titokzatos szenvedély birodalmába: a lábfétisébe. A háború alatt, ’91-ben montenegrói tartalékos katonák szétlőtték a Dubrovnik melletti házát, emiatt Tereza Kesovija azon kevés horvát sztárok egyike, aki továbbra sem hajlandó Belgrádban fellépni.”
Retrórajongóknak: Vigyázó szemetek a 0:42-nél bevillanó hangmérnök szemüvegére vessétek!
Marina Perazić
„Egész városnegyedek élveztek el erre a nőre, a híres jugoszláv Denis & Denis együttes énekesnőjére. Még ma is beindulok, ha rá gondolok.”
Még a mi Benkő Dánielünk se mondaná szebben.