Megvan az ítélet Momčilo Perišić ügyében
Leesett az álla; ilyen sokra nem számított...
...mindenki más azonban igen. Horvát kollégája, Ante Gotovina hasonló mértékű büntetésével összehasonlítva mondhatni "megúszta" ennyivel. Nem is került sor össznépi flagelláns szeánszra Belgrádban. A Jugoszláv Néphadsereg 1944-es születésű vezérkari főnöke ugyanis nemcsak a bosnyák főváros szarrá bombázását, hanem – a krajinai szerbek egységein keresztül közvetetten – a Zágráb elleni rakétatámadásokat is elrendelte, ezen kívül pedig Bosznia-Herecegovina területén egyéb, kisebb-nagyobb túlkapások is füződnek a nevéhez.
A srebrenicai népirtás előkészítésével is megvádolták, a Nemzetközi Törvényszék azonban ezekben a vádpontokban nem találta megalapozottan bűnösnek a szerb generálist. "Nincs kétségbevonhatatlan bizonyíték arra, hogy Perišić megsejthette volna, mire készül a Boszniai Szerb Köztársaság hadserege Srebrenicában" – áll az ítéletben. Az ügyészek egyébként mindvégig kitartottak azon álláspontjuk mellett, hogy Perišić semmit nem tett annak érdekében, hogy a hasonló mészárlásokat megállítsa, ezért ugyanúgy felelős elkövetésükért, mint akik közvetlenül elrendelték azokat, pl. Ratko Mladić. A védelem szerint azonban – noha hivatalosan maga Mladić is Perišić beosztottjának számított – utóbbinak nem sok tényleges beleszólása volt az illetékesek által (saját szakállukra) kitervelt cselekményekbe.
Perišić ügyének pikantériájához tartozik, hogy a délszláv konfliktus kirobbanása előtt Zadarban (Zára) teljesített szolgálatot, mégpedig a Jugoszláv Néphadsereg ottani tüzérségi kiképzőközpontjának vezetőjeként. Horvátország függetlenségének kikiáltása után viszont – távozóban – jól megszórta különféle lövedékekkel egykori munkahelyét, és ha már ott volt (minden mindegy alapon), a várost sem sajnálta. Mindez persze képletesen értendő, jóllehet Zadar lakosai nagyon is kézzel fogható sebesüléseket szereztek az akció következtében.
Ezért a tettéért Horvátországban kapásból húsz évre ítélték, de Szerbiában a 2000-es évek elejéig valahogy elfelejtették letartóztatni. Amikor erre sor került (2002-ben), éppen miniszterelnök-helyettesként tevékenykedett, ezért kénytelenek voltak szabadon engedni. Mivel időközben egy kémügybe is belekeveredett, az akkori szerb vezetés végül jobbnak látta kiadni Hágának. (Addigra önként feladta magát.) Tárgyalása nettó 203 napig tartott, ezalatt a vád által idézett 82 tanú ellenében a védelem 22 tanúját hallgatták meg.
Momčilo Perišić továbbra is ragaszkodik ártatlanságához.