Kép forrása: B92
Brüsszelben ma délután kettőkor ültek össze az EU-tagállamok külügyminiszterei, illetve a tagállamok diplomáciáinak legmagasabb szintű delegáltjai, hogy döntsenek Szerbia EU-tagjelölti kérelméről. Régi jó EU-bürokrata szokásnak megfelelően péntekre halasztották a döntést.
Spanyolország, Franciaország, Svédország, Görögország, Olaszország, Ciprus, Csehország, Románia és Portugália egyértelműen támogatja Szerbia tagjelölti kérelmének elfogadását.
Luxemburg képviselője is kifejtette, hogy országa teljes egészében Szerbia EU-kandidátusi státusa mellett teszi le a voksát, mert ezzel is a támogatásukról biztosítanák Szerbia polgárainak európéer gondolkodású részét.
Elvileg mi magyarok is most már feltétel nélkül támogatjuk Szerbia csatlakozását, hiszen a magyar diplomáciának is hála sikerült a szerb vagyon-visszaszármaztatási törvényből töröltetni a vajdasági magyarok kollektív bűnösségéről rendelkező passzust.
UPDATE: Gyakorlatilag is, íme a magyar hivatalos nyilatkozat a tárgyban.
Szerbia csatlakozásának a legfőbb kerékkötői Németország, Nagy-Britannia és Ausztria. Werner Hoyer, a német külügyminisztérium államminisztere póttárgyalásokat szeretne. Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter egy jellegzetesen EU-s, maszatolós, "hoztam is, meg nem is" álláspontot terjesztett elő: adjanak Szerbiának próba-tagjelölti státust.
Persze megértem, hogy nincs könnyű dolguk. Egyrészt ugye Észak-Koszovó (sőt, egész Koszovó) státusza továbbra is rendezetlen, másrészt az EU a jelenlegi globális gazdasági helyzetben nem egy újabb "szegénylegényre" vágyna, hanem inkább egy Svájcra vagy egy Norvégiára, ők meg nem hülyék belépni.
Pénteken, december 9-én viszont a 27 tagállam állam-, vagy kormányfői végleges döntést hoznak. Legalábbis ma ezt mondták.