Miközben a hétvégén Belgrád a 13 évvel ezelőtt megindított NATO-hadműveletek halálos áldozataira emlékezik (koszorúzások voltak a rakétatámadást kapott tévészékház előtt és egy újonnan felállított emlékműnél is, melyhez azonban az elhunytak hozzátartozói nem engedték oda a főpolgármestert); hobbitörténész körökben "bombaként robbant" a hír, hogy a volt Jugoszlávia szétesése iránt érdeklődő külföldiek immár tanulságos politikai túrákon is részt vehetnek, mégpedig egy brit cég szervezésében.
A rendhagyó utazási ajánlat keretében Szerbiába, Bosznia-Hercegovinába és Koszovóba juthatunk el. A nyolcnapos túrák ára meglehetősen borsos (mindent összeadva közel egymillió forint), ám a szervezők az összegért cserébe felejthetetlen élményeket és - nem utolsó sorban - különleges találkozásokat ígérnek bevállalós klienseiknek. Már az idegenvezetők személye sem kispályás: akkreditált külföldi tudósítókról van szó, akik régóta élnek tűzközelben. Magát a céget Nicholas Wood alapította, aki tíz évet húzott le a Balkánon – ebből 1999-től öt évig Koszovón –, többek között a New York Times és a BBC megbízásából.
A Political Tours weboldaláról kiderül, hogy a Nyugat-Balkánon kívül más helyekre is el lehet utazni velük (akár Észak-Koreába is), de bennünket most kifejezetten a blogunk profiljába vágó két túra érdekel: a Mladić öröksége és az Európa legfiatalabb állama címűek. A fenti két ajánlat közül az elsővel foglalkozunk részletesen, a másikat mindenki olvassa el önszorgalomból a szervezők honlapján. Nézzük, mit kapunk a méregdrága részvételi díjért (nem szó szerinti fordítás, néhány dologgal kiegészítettem):
Ratko Mladić nyomában Szarajevótól Belgrádig
(2012.05.19–27. Túravezető: Kate Adie, BBC)
1. nap (szombat): Érkezés Szarajevóba. Vacsora, bemutakozás, bevezető előadások.
2. nap (vasárnap): Történelmi áttekintés a bosnyák főváros múltjáról és jelenéről, különös tekintettel a polgárháborús ostrom napjaira. Séta az Óvárosban, közben beszélgetés a túlélőkkel. Látogatás a Kolar család telkén, ahol a háború idején az utánpótlás-ellátó alagút kijárata volt. (Ez kötötte össze a védők állásait a repülőtérrel, ma múzeum.) Az egykori frontvonalak bejárása. Mindezt egy volt katona idgenvezetésével, aki ma újságíróként dolgozik. Uzsonna a környező domboldalon, ahol a szerb állások voltak. Szabad program, majd vacsora előadásokkal.
3. nap (hétfő): Látogatás a Nemzeti Könyvtárba, melyet az 1992-es szerb bombázások porig romboltak. A moreszk stílusban épült, de négy vallás közös kultúrkincsét egyformán őrző intézményben mintegy 700 felbecsülhetetlen értékű könyvritkaság veszett oda. Igaz, a ritka kéziratok egy részét sikerült megmenteni, köztük van pl. az amúgy is kalandos sorsú Szarajevói Haggáda, mely a 14. században készült. Az épületet több mint másfél évtizeddel a háború befejezése után hamarosan teljesen felújítják.
Indulás a különösen heves etnikai konfliktusairól elhíresült Vitez vagy Goražde települések valamelyikére. Az előbbi az ország közepén található, és ma főleg bosnyákok és horvátok lakják, míg az utóbbi a Föderáció és a Szerb Köztársaság határán helyezkedik el, lakosságát valaha muzulmánok és szerbek vegyesen alkották, ma 90%-ban bosnyákok élnek itt. Ebéd a fent említett városok valamelyikében, helyiek részvételével. Téma: hogyan változott meg a közösségek élete a háború óta. Visszatérés Szarajevóba, pihenő, vacsora (vendégekkel).
4. nap (kedd): Bosznia-Hercegovina Parlamentje. Előadás az ország bonyolult politikai berendezkedéséről és az ehhez kapcsolódó legújabb válságról. Rövid látogatás a Nemzetközi Közösség Bosznia-Hercegovinai Főképviselőjének Hivatalában. (A tisztséget jelenleg az osztrák Valentin Inzko látja el, és egyben ő az EU különleges megbízottja Szarajevóban.) Ebéd az Óvárosban. Ezután a háborús bűnök kivizsgálásával foglalkozó állami Főügyészség következik: beszélgetés az intézmény vezetőjével, a tárgyalóterem megtekintése. Az áldozatok felkutatásával és azonosításával foglalkozó Dokumentációs- és Kutatóközpont felkeresése, prezentáció megtekintése.
5. nap (szerda): Szabad program, választható betét-túrákkal: Pl. kiruccanás Mostarba (egyúttal Tito egykori bunkerének felkeresése), vagy raftingolás a Neretván, de akár Szarajevóban is lehet maradni, igény szerint vezetőt tudnak biztosítani.
6. nap (csütörtök): Korai indulás Pale városába, mely a Republika Srpska Szarajevó melletti részén terül el (valójában a Szerb Köztársaság Istočno Sarajevo, azaz Kelet-Szarajevó nevű községében). A háború alatt itt volt a Karadžić-féle bábállam székhelye, és a Szarajevót ostromló szerb erők központja. Dayton után egy ideig a Republika de jure adminisztratív központja lett (de facto mindig is Banja Luka töltötte be ezt a szerepet, egyébként az entitás alkotmánya jelenleg úgy rendelkezik, hogy a Szerb Köztársaság fővárosa szintén Szarajevó, ezért Banja Luka továbbra is csak konvencionális okokból kormányzati székhely).
Piknikezés a hegyekben, majd Srebrenica felkeresése. Látogatás az Emlékközpontban és a helyi temetőben. Találkozás az emlékhely igazgatójával és egy asszonnyal, aki az összes családtagját elvesztette a mészárlás során. Filmvetítés, beszélgetések stb. Vacsora a "Kod Omera" étteremben, túlélők és mai srebrenicai lakosok részvételével. Esti indulás Belgrádba (éjszaka a buszon).
7. nap (péntek): Megérkezés a szerb fővárosba. Reggeli Neil MacDonalddal, a Financial Times Balkán-szakértőjével. A mai Szerbia politikájának ismertetése, különös tekintettel a szomszédos országokkal való viszonyra. Látogatás a háborús bűnökkel foglalkozó szerb közvádlóság székhelyén, találkozás a főügyésszel (Vladimir Vukčević). Ha épp tárgyalás van, azon is részt lehet venni, persze csak a galérián ülve. Ebéd az Írók Klubjában, Belgrádba akkreditált tudósítókkal. Rövid tájékoztató az európai integrációval foglalkozó minisztériumban. Ezt követi egy vázlatos politikai túra Belgrádban, az elmúlt tíz év legfontosabb eseményeire fókuszálva: pl. séta Új-Belgrádban, ahol Karadžić rejtőzködött (és egy ideig Mladić is). A résztvevők felkereshetik a Luda kuća nevű kafanát, mely a Doktor Dabić álnéven működő egykori pszichiáter (ma scheveningeni lakos) második otthona volt, mostanában pedig azok találkahelye, akik szeretettel emlékeznek a pult feletti diptichonon látható rokonszenves férfiakra.
8. nap (szombat): Találkozás különböző nemzetiségű egyetemi hallgatókkal és különféle civil szervezetekkel (The Youth Initiative for Human Rights; Humanitarian Law Centre). Ebéd. Beszélgetés a szerb sportról, majd egy focimeccs végigszurkolása (fakultatív). Rövid városnézés, ezt követően búcsúvacsora.
9. nap (vasárnap): Reggeli, majd indulás a repülőtérre.
– Bevállalnád?