A Tetovált lányok blog különkiadása
...is lehetne, de nem az, mert ez a Serbia Insajd blog. És most Boszniába kalauzoljuk kedves olvasóinkat, azon belül is a horvátokhoz. Nem mutatunk egyetlen "ribancrendszámot", de ízlésesen (vagy kevésbé ízlésesen) felvarrt Jézus-portrét meg lángoló keresztet sem. Az itt látható tetoválásoknak sokkal több közük van a természeti népek tradícionális testfestéséhez. Ugyanakkor a keresztény szimbolika markánsan jelen van, de barokkos túlzásokat nélkülöző, letisztult formában. Az ornamentális díszítés még az idős asszonyok megereszkedett bőrén is szép; persze a fiataloknak sem kell szégyenkezniük miatta. Már csak azért sem, mert hozzátartozik kulturális identitásukhoz.
Mint ahogy erről már érintőlegesen írtunk, Bosznia-Hercegovinában a római katolikus vallású lányokat, asszonyokat régebben azért tetoválták – jellemzően a kézfejükön, az alkarjukon és ritkábban az arcukon –, hogy a törökök kevésbé szívesen rabolják el őket szolgálónak és/vagy ágyasnak. Ha valamelyik tetovált nő aztán mégis áttért az iszlám hitre, a keresztek attól még megmaradtak a testén, és élete végéig hirdették származását. (Elszigetelt esetekben olyan is előfordult, hogy egy muzulmán vallású személy megkeresztelkedve szintén megkapta a tetoválásokat.)
A szokás fentebb vázolt eredetéből kifolyólag nem meglepő, hogy a katkó tetkó divatja az oszmán Bosznia idejében élte virágkorát. Az osztrák–magyar megszállással viszont hanyatlásnak indult, majd a 20. század első felében szórványossá vált. Eldugottabb falvakban a helyi folklór részeként sokkal tovább gyakorolták, habár a szocializmus alatt kétséges volt, hogy a hagyomány egyáltalán fennmarad-e. Egy időben úgy tartották számon, hogy a legfiatalabb tradícionálisan tetovált boszniai horvát nő 1969-es születésű.
Szerencsére a tetováló szalonok időközben széles körben elterjedtek, részben az Internet hatására pedig maga a tetoválás kultusza is divatba jött. Innen már csak egy lépés, hogy ne a rettegett ribancrrendszám kerüljön valakire, hanem valami olyasmi, aminek jelentősége, illetve jelentése van. (Mondjuk Dér Heni Vojvodina-tetkója sem légből kapott, de a megvalósítás módja nem az igazi.) Az alter alter/etno szubkultúrák berkein belül egyenesen menő lett, ha egy lány ilyen ábrákat visel. A katolikus tetoválás a boszniai horvátok körében egyfajta reneszánszát éli: sok fiatal keresi fel a szalonokat azzal a kéréssel, hogy pingálják a kezére pont azt a mintát, ami a nagyién is van. Egy erről szóló, tematikus blogon rengeteg képet láthatunk minderről. (A bejegyzésben felhasznált fotók nagy része is onnan származik.)
Egy nagymama két unokájával
A jelenség tovább színesíti az ország amúgy is változatos kultúráját. A szláv népek közül egyedül a boszniai horvátok körében volt a hagyományos népi kultúra része a tetoválás. Ráadásul az úgynevezett stećakok (középkori eredetű, különlegesen díszített, monuentális sírkövek) mellett ez a másik olyan kultúrkincs, amely egyedül Bosznia-Hercegovinában található meg, míg a környező országokban nem, vagy csak alig. Nem véletlenül említettük meg a stećakokat, hiszen a katolikus tetoválások mintája sok helyütt nagyon hasonlít a fent említett sztélék ornamentális jegyeihez. Egyesek szerint egyébként az egész az illírektől ered, akik a területet a szlávok megérkezése előtt benépesítették. A tetoválás pedig a különböző klánok tagjainak egymás közötti azonosítását segíthette elő.
A keresztény ünnepkörben annak idején a minták felkarcolásának szokásos időpontja a Húsvét előtti böjti időszak volt (leginkább az ünnepet közvetlenül megelőző nagyhét). Az sem volt mindegy, hogy a tintába mit tesznek: mézen, kátrányon meg egyebeken kívül az anyatej is megtalálható volt az összetevők képzeletbeli INCI-listáján. A kereszt mint szimbólum mellett pöttyöket és rovátkákat is rajzoltak. Három pont egymás mellett nem azt jelentette, hogy kifogytak az ötletekből, hanem a Szentháromságra utaltak vele. Öt ponttal pedig Jézus öt szent sebét jelölték, és így tovább. A képeken látható minták egy része annyira öszetett, hogy nem lehet ilyen egyszerűen dekódolni. Mindenesetre szép mindegyik. Legalábbis nekem kifejezetten tetszenek. Ti hogy vagytok vele?