Ljiljana Tomović, belgrádi biológus-kutató, kígyóspecialista tavaly a macedóniai Sveti Petar szigetén kutatott. A Preszpa-tóban található kicsiny sziget "Kígyók szigete" néven is ismert, mert rengeteg kígyó- és teknős faj természetes élőhelye.
A kutatónő a képen látható két állattetemre talált, majd amikor a tetemeket felboncolva megfejtette, hogy mi lehetett a vesztük, ő maga is megdöbbent.
A kígyó farkából kiálló "valami" a százlábú feje
A fiatal mérgeskígyó (mivel én nem vagyok kígyószakértő, nem tudom, hogy vajon szarvasviperáról van-e szó, mindenesetre óriási szarvashibát vétett) végzetesen rossz áldozatot választott.
Lenyelt egy százlábút, ám az életéért küzdő préda szó szerint kirágta magát a hüllőből. A százlábú túlélőtúrája során a kígyó összes belső szervét elfogyasztotta, csupán a csúszómászó bőre és valamennyi izma maradt meg. De hiába ette ki magát a saját fejéig az életééért zabáló százlábú a kígyóból, őt is utolérte a végzete: a kígyóméreg megölte.
„A fiatal kígyó végzetesen alábecsülte a százlábú méretét és erejét.” – sommázta az eseményeket a tetemekre bukkanó tudós.
A százlábú ugyanis közel akkora volt, mint az őt lenyelő kígyó. A kígyók olykor megbirkóznak eredeti testméretüket meghaladó préda lenyelésével, akár egy megtermett krokodillal is, most azonban nem jött össze.
A rövid, ismeretterjesztő videóban láthatók az esetben szereplő állatok méretei.
Update: Egy Facebook-kommentelőnk hívta fel arra a figyelmemet, hogy a szkolopendrafélék nem prédái a fiatal mérgeskígyóknak, sokkal inkább ragadozói.a A linkre kattintva a videón egyik példányuk éppen egy kígyót lakmároz.