35 alkalommal támadtak újságírókra, fotósokra, operatőrökre idén Szerbiában. Az illetékesek tehát már 2008 első felében messze túlteljesítették a megszokott átlagos évi 20-22 újságíró verést. Az idei statisztikákon persze nagyon meglátszik a két gigatüntetés. A Koszovó függetlenné válásának alkalmából rendezett, és a Radovan elfogásának emléket állító zavargás. Ezeken a "rendezvényeken" gyakran hajtóvadászat indult a fotósok, vagy az operatőrök ellen. Ki szeretné magát viszontlátni az újságban, amint kirakatokat zúz be? Na, persze ezt másképp is el lehet kerülni.
A támadások általában súlyos sérülésekkel járnak, és a technikát is ripityomra szokták törni a biztonság kedvéért, mégis csak az esetek 10-15 százaléka folytatódik a bíróságokon, és akkor még nem beszéltünk, a mindennapos fenyegetésekről, bombákról...
Majd most fogunk:
Nyáron Zaječarban (ez természetesen egy város) megtámadták a helyi tévé forgatócsoportját, amíg egy gyilkosságról forgatták riportjukat. A tetteseket 60 napra lecsukták.
Az egyik tüntetésen 888 napon túl gyógyuló sérüléseket szerzett egy operatőr, akit akkor érte a támadás, amikor az éppen egyik kollégájának összetört fényképezőgépét vette fel, aki néhány perccel korábban úszott meg egy komoly verést. Az eljárás folyamatban van.
Medin Halilović, a TV Novi Pazar (ez is egy város) munkatársa agyrászkódást kapott az ütlegeléstől. Halilovićot egy börtönből szabadult bűnözó támadta meg, aki korábban többször halálosan megfenyegette az újságírót.
Ugyanez a csatorna forgatott a helyi illegális építkezésekről, amiért folyamatos fenyegetések érkeznek a stúdióba.
Még mindig nem tudni ki tett pokolgépet Dejan Anastasijević a Vreme c. hetilap újságírójának ablakába 2007-ben, ahogy az sem, hogy ki dobott bombát a belgrádi TDI Radió épületére. Nem indult eljárás az ellen a férfi ellen sem, aki a Blic fotósának tette tönkre a gépét, amikor az éttermét fotózta.
Nem tudni, mi volt az oka annak, hogy a Kurir munkatársát letartóztatták miután egy bank pénzügyei után érdeklődött egy belgrádi fiókban.
Senkit nem vontak felelősségre amiatt, hogy Rajko Kovačević iratait, újságíróigazolványát, és fényképezőgépét is elvette a rendőrség, amikor egy közúti balesetről próbált meg tudósítani.
Büntetés nélkül úszta meg az a férfi, aki egy újvidéki operatőrre támadt, amíg az az időjárásjelentéshez forgatott képeket a városban.Nyaka, és bordái sérültek meg.
Idén sem csak szerb kollégákat vertek meg, kapott még verést egy holland, egy amerikai, és két orosz zsurnaliszta is, és messze még az év vége.
A Szerb Újságírók Szövetsége azt akarja elérni, hogy a különféle lapok, tévék, rádiók tudósítói elleni támadás minősített eset legyen, és súlyosabb büntetéseket lehessen kiszabni ezekért a tettekért. A tervek szerint akár 3 évet is ülhetne az, aki újságíróra támad. Az ötlet szerint a médiatörvény módosításával szabálysértést követne el Szerbiában az, aki újságírót nyilvános eseményre nem enged be.