hogy összeverekedtek a görögökkel. Hát így viselkednek a barátok? Mi lesz így a legendás görög-szerb testvériséggel fiúk?
Nagyon sajnálják
2010.08.21. 13:50 Bálint Csaba
5 komment
Címkék: sport videó görögország szerbia kosárlabda
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
esoutankoponyeg 2010.08.29. 22:12:27
Bálint Csaba · http://srbija.blog.hu/ 2010.08.30. 00:02:37
bikmakk · http://srbija.blog.hu 2010.08.31. 01:51:47
Slágvortokban:
1. Vallás. Ortodoxok (görögkeletiek) összetartanak; meg lehet nézni, hogy pl. mely országok nem ismerik el Koszovót: köztük van Oroszország, Görögország, Románia, Ukrajna, Ciprus. (Bulgária mindig is kivétel volt, dehát ők nem is igazi szlávok, csak makedónul beszélő törökök; a háborúban is a németek seggét nyalták, meg az EU-ban is azt teszik. Makedónia nincs jóban Görögországgal, ezért a görög bejelentés után siettek kontrázni, plusz a náluk lakó albánokkal sem akartak ujjat húzni. A crnagorácok árulók.)
2. Föld. Görögország fontos terület a szerb nemzettudat számára. Annak idején jó része többször is volt szerb uralom alatt, de nem is ez az igazán érdekes, hanem a kulturális tér. Az Athosz-hegyen a Szent Száva és Štefan Nemanja által 1198-ban alapított kolostorban (Hilandar) ma is laknak szerb szerzetesek. A későbbiekben sokat tett hozzá a testvériséghez az oszmán-török uralom elleni harc, ez vitathatatlan. Az első világháborúban rengeteg szerb katonát kellett francia segítséggel Korfura menekíteni (Albanska Golgota, Plava Grobnica, stb.), ezért ennek a görög szigetnek is van jelentősége a közös mítikus térben. "Bez otadžbine na Krfu živeh ja, ali sam ponosno klic'o, živela Srbija..." énekli minden valamire való tamburaški ansambl háromnegyed kettő körül a széttört rakijás poharakon taposva.
3. Zene. Mondjuk ez az egész Balkánra igaz. A tradicionális (eredeti) népzenére kevésbé, de a turbósított változatára annál inkább. Egy szlovák vagy lengyel számot képtelenség lenne magyar szöveggel itthon el(ő)adni, míg egy szerb turbofolk nótát csak görög nyelven kell megszólaltatni némi buzukival, és máris olyan, mintha az övék lenne. Ez persze fordítva is működik. Nem véletlen, hogy Bregović olyan hihetetlenül népszerű a görögöknél, hogy az egyik albumát egy-az-egyben elénekli Jorgosz Dalarasz görögül. A Mesećinából Nikhta lesz aztán szhefasz. Kész a görög sláger.
4. Legendás srpsko-grčko prijateljstvo. (Ellinoszervikí filía, ha úgy jobban tetszik.) Ismerős a "magyar-lengyel két jóbarát"? Na, ez pont olyan.
5. A görög salátából kiveszed az olajbogyót, remek srpska salatát kapsz.
6. Menj el Szabadkára, megnézheted a Piraeus Bank helyi fiókját. Belgrádban még a National Bank of Greece is tart fenn fiókokat, és nem lepődnék meg, ha kiderülne, hogy Szerbiában a görögök jelenleg is az első három között vannak külföldi működőtőke terén.
7. Volt ez a Rózsa-Flores Eduárdó nevű magyar-bolíviai csodabogár, aki a horvátok oldalán harcolt a délszláv háborúban. A Republika Srpskát viszont többszáz kis görög rambó segítette, szintén önkéntes alapon. Ha nem hiszed, járj utána.
8. Belgrád és Athén testvérvárosok.
Bónusz: ha egy szerb család nyaralni megy, akkor leginkább Görögország (esetleg Egyiptom, Tunézia, más csak elvétve) az úticél a kilencvenes évek vége óta.
schuetoe 2010.09.02. 23:49:35
bikmakk · http://srbija.blog.hu 2010.09.03. 02:01:40
