"Az oroszokkal együtt 300 millióan vagyunk" – szerb népi bölcsesség
Erre a hírre várok már napok óta. Fogadni mertem volna, hogy előbb-utóbb értesülünk valami ilyesmiről. Ha máshogy nem, akkor néhány "hősi halált halt" orosz katonáról derül ki utólag, hogy valójában szerb. Szerencsére még egy katona sem halt hősi halált. Félek, ha ez bekövetkezne, akkor egyidejűleg sokszorosára nőne az ukrán áldozatok száma is.
A volt Jugoszláviában nem példa nélküli dolog idegen földön, idegen ügyért fegyvert fogni. A szerbek meg már több száz éve ezt csinálják; mai Ukrajna területén megalapított "Új Szerbiáról" szóló írásomban erről már beszámoltam. Bosnyák részről viszont mostanában Szíriában divat lövöldözni, a szarajevói sajtó havi rendszerességgel szállítja a szír földön elesett bosnyák önkéntesekről szóló beszámolókat. Fundamentalista muzulmánokról van szó, akik a kormányellenes felkelőkhöz csatlakoznak. Persze törökök és albánok is vannak köztük, ez utóbbiak többnyire koszovói származásúak. Gondolom, nem lep meg senkit, ha azt is elárulom: a szerb és az orosz zsoldosok Aszad elnök csapatait erősítik, de szolgálataikat annak idején Kadhafi is igénybe vette Líbiában. Legalábbis így szól a fáma.
Ami viszont biztos: az ITAR-TASZSZ jelentette, hogy tegnap valóban csatlakoztak szerbek a Krím-félszigeten "békefenntartói feladatot ellátó" orosz egységekhez. Egy szevasztopoli ellenőrzőpontnál fognak segédkezni. Egyelőre mindössze öt személyről van szó, és állítólag mindannyian rendelkeznek háborús tapasztalatokkal: a Telegraf azt írja, hogy 1999-ben részt vettek a koszovói harcokban.
"A csetnik-mozgalmat képviseljük. Minket az oroszországi kozákokhoz lehetne hasonlítani. Azért jöttünk, hogy a szerb nép nevében támogassuk az orosz népet. Itt Ukrajnában most minden ugyanolyan, mint azelőtt Szerbiában: a Nyugat és Európa pénzeli az ellenzéket, akik azt mondják, hogy Európához akarnak csatlakozni, de az egész egy hazugság" – nyilatkozta az orosz hírügynökségnek Milutin Mališić, aki önmagát a "Farkasok" nevezetű csetnik gárda parancsnokaként határozta meg. Azt is hozzátette, hogy a kozákok meghívására jöttek Szevasztopolba. "A délszláv háborúban rengeteg orosz önnkéntes harcolt a mi oldalunkon. Testvérként segítettek bennünket, ezért kötelességünk itt lenni." Elmondása szerint arra viszont nem számít, hogy az otthoniak közül túl sokan követik majd a példáját.
Orosz önkéntesek a boszniai háborúban, 1992 körül.
Szarajevó környéke. A háttérben csetnik zászló.
Az alábbi képen alighanem a fenti videón szereplő Mališić úr látható, bár ezt nem tudom minden kétséget kizáróan megállapítani, mert a szakáll ugyebár ápol és eltakar. De a fotót a Srpski Vukovi oldaláról töltöttem le, képaláírásként pedig az szerepelt, hogy a felvétel helyszíne Jarinje. (Az eset arról emlékezetes, hogy a koszovói szerbek elbarikádozták magukat, a KFOR pedig rájuk lőtt éles lőszerrel. Legalábbis a szerb média beszámolói szerint.)
A Kurir azt is tudni véli, hogy Milutin Mališić 2000-ben Slobodan Milošević megölését tervezte. Perbe is fogták gyilkosság előkészítésének vádjával, melyet természetesen letagadott. Helyette viszont elismerte, hogy Bosznia-Hercegovina területén több támadásban működött közre, melyek külföldi haderők kezelésben lévő objektumok és bosnyák "dzsihádisták" ellen irányult. Az utóbbi években egy másik szakállas pasas, bizonyos Bratislav Živković köreiben tevékenykedett, akik szoros kapcsolatot ápolnak az oroszországi kozákokkal. Ez utóbbiakat Mališic már több alkalommal felkereste, tavaly pedig a kozákok viszonozták a látogatást egy koszovói zarándoklattal.
UPDATE: Időközben a Večernje novosti honlapján találtam egy friss képet, mely Szevasztopolban készült a szóbanforgó úriemberről. (2014.03.08.)
***
Ha már e rendkívül szimpatikus honlap képgalériájánál tartunk (nem linkelem újból, a "Farkasok" alatt már megtettem), akkor ezt a térképet még hadd szúrjam be. Az ugye világos, hogy Naaagy Szerbia látható rajta, de ezúttal szépen körberakták az ellenséges országok zászlóival. Köztük Izraelével. Hogy is van ez akkor, hogy a csetnikek antifasiszták? Ha pedig Izrael ellen vannak, akkor az arabok mellett? Azok mellett, akik a bosnyákokat támogatják? (Tudom, ne keressek logikát.)
Természetesen a csetnikek ukrajnai látogatásához a hivatalos Szerbiának nincs köze. A belgrádi kormánytól az orosz agresszió ügyében eddig nem nagyon hallottunk konkrétumot, igyekeznek mellőzni az állásfoglalást. Ivica Dačić miniszterelnök azt kívánja, hogy Ukrajna mihamarabb talpra álljon a válságból. Kösz. "Szerbia mind az ukránokat, mind pedg az oroszokat baráti népnek tekinti." Mindjárt könnyezek. Meg aztán itt van ez is: "Szerbia aggodalommal figyeli az ukrajnai eseményeket." Beszarás. Putyin is nagyon aggódik, hiszen most már presztízskérdést csinál abból, hogy minden úgy sikerüljön, ahogy eltervezte. Én is aggódnék a helyében.
Eközben a belgrádi orosz nagykövetség előtt a Dveri mozgalom tagjai szimpátiatüntetést tartottak, a Kreml politikája mellett persze. Egyes szerb lapok pedig arról cikkeznek, hogy az oly sokak életét kioltó mesterlövészeket az ukrán ellenzék bérelte fel (Janukovics ellenzéke, nem a jelenlegi kormányé). Mondjuk lehet, hogy ezt a hírt a Magyar Rádióban hallották.
Hogy a boszniai reakciókról is essék néhány szó: Milorad Dodik, a Republika Srpska első embere nagyon örül annak, hogy az oroszok a spájzban vannak, mert a jelenlétük felétlenül szükséges a politikai dialógus megteremtéséhez. Azt nem tudom, hogy amikor ezt mondta, akkor vajon hallott-e már arról, hogy Putyin a krími oroszok helyzetéről (és önrendelkezéséről) szólva Koszovó példáját hozta fel. Bár lehet, hogy hallotta, csak elengedte a füle mellett. Hiszen Koštunicáék sem háborodtak fel, hanem inkább védelmükbe vették az orosz elnököt: Putyin nem azt akarta mondani, hogy el kell ismerni Koszovó függetlenségét, mindössze arról van szó, hogy egy téves párhuzamot vont Koszovó és a Krím között, ami viszont nem állja meg a helyét. Világos, ugye? Mondtam én, hogy baj lesz.
Eközben Mitrovicán, a Koszovó–Haiti barátságos futballmérkőzés előtt (melyet az Index is beharangozott) albán szélsőségesek elégették Szerbia zászlaját.